Vstup do fotogalerie

Co takhle na konci dubna vyrazit na nějakou exkurzi? A vlastně – proč ne? Notabene když se jedná o tak vzácnou a světoznámou výstavu…

Ve středu 23. 4. 2025 se osmáci sešli ráno před vyučováním ve svých třídách, paní učitelky provedly poslední kontrolu stavu žactva, přesně v osm jsme nasedli do autobusu a vyrazili směr Moravský Krumlov, kde se zmiňovaná výstava nachází.

Jedná se o 20 velkoformátových pláten, která Alfons Mucha maloval takřka 14 let na námořní plachtovinu, takže jsou všechna vcelku, nejsou napojována do obřích rozměrů. Zahrnují příběhy Slovanů od příchodu na naše území, přes jejich důležité bitvy s Germány po šíření křesťanství Konstantinem a Metodějem.

Všechna plátna jsou umístěna v sálech krumlovského zámku, kam se na ně jezdí dívat turisté nejen z České republiky, ale ze všech blízkých i vzdálených zemí. Nejdále byla plátna vystavena v Japonsku. Ohromí vás už jen svou velikostí. Bonus navíc je pak výklad paní průvodkyně, která vás seznámí se vším, co se na daném obrazu děje a vysvětlí i jednotlivé části obrazu. Bez tohoto výkladu by byl zážitek poloviční.

Exkurze byla samozřejmě součást vyučování – konkrétně předmětu dějepis. O Alfonsi Muchovi se budeme letos učit v rámci secese, i když tato plátna do secese nepatří. Možná právě proto jsou tak výjimečná. Většina z nás si při vyslovení jména tohoto slavného českého malíře představí jeho velmi známé obrazy žen, zahalených do řízy a obklopených květinami.

Přes rozchod v pohořelické nákupní zóně jsme exkurzi zakončili u Památníku obětí divokého odsunu z Brna v květnu r. 1945. O téhle kapitole dějin se budeme učit až příští rok, ale vůbec není od věci se o ní dozvědět dřív.

Dle reakcí osmáků se exkurze vydařila. Nejen díky rozchodu. Obrazy Alfonse Muchy se jim líbily. Lze tak usuzovat nejen podle jejich tvrzení, ale i podle toho, že po skončení výkladu se do expozice vrátili a vystavené exponáty si fotili. Již tradičně byli naši žáci velmi vzornými posluchači, paní průvodkyně je moc chválila. Pochvalu si zaslouží i od nás s paní učitelkou Lukáčovou, dělají dobré jméno nejen sobě, ale i naší škole.

 Soňa Zabloudilová