Bedna školy – 27. 11. 2024
Ve středu 27. 11. 2024 dorazilo do naší školy o něco více dvojčat, než je běžně zvykem. Proč? Protože jsme měli další tematický den „Den dvojčat“.
Úkol byl jasný, domluvit se ve dvojicích, ale klidně i ve větších skupinkách, a dorazit do školy ve stejných outfitech, účesech – zkrátka tak, abychom vypadali jako skutečná dvojčata.
Radka Tesařová
Břeclavský Fortel – 21. 11. 2024
Ve čtvrtek 21. listopadu jsme s vycházejícími žáky absolvovali zřejmě poslední cestu v tomto školním roce do Břeclavi s cílem rozšířit si obzory ve světě povolání. Břeclavský Fortel je pořádán Okresní hospodářskou komorou se snahou podpořit technické vzdělávání. Žáci tak měli možnost zhlédnout na jednom místě prezentace čtrnácti regionálních podniků, které nabízí nejen technické profese. Součástí byla i velká prezentace školy Edvarda Beneše Břeclav a VUT Brno. Prezentace byly opravdu zajímavé a kdo byl aktivní, mohl si odvézt spoustu reklamních dárečků.
Jana Juřenová
Jak znáte Pálavu – 7. 11. 2024
Od října jsme s pěti dobrovolníky „pilovali“ znalosti o Pálavě, které jsme poměřili ve čtvrtek 7. 11. 2024 v Domě přírody Pálavy se dalšími školami z Dolních Věstonic, Lednice a Mikulova. Organizátoři soutěže Jak znáte Pálavu navázali tímto 5. ročníkem na předchozí ročníky, které se uskutečnily v Mikulově v kině, na Turoldu a na Svatém kopečku.
Organizátoři z Ochrany přírody ČR, nově vzniklého muzea v Dolních Věstonicích, z DDM Mikulov vytvořili pro žáky velmi zajímavé soutěžní úkoly, které prověřily jejich znalosti a dovednosti (poznávání plodů rostlin po hmatu, poznávání ovoce, ze kterého byl vyrobený nápoj, přiřazení vůně k plodům nebo zvuků zvířat, poznávačka vybraných organismů, práce se slepou mapou CHKO Pálavy aj.). Součástí soutěže bylo vytvoření videa o obci a okolní přírodě, které žáci odevzdávali v termínu před podzimními prázdninami.
Zkušenost to byla výborná, stejně jako zajištěné občerstvení pro soutěžící i pedagogický doprovod. Umístili jsme se na krásném 6. místě, odnesli jsme si spoustu nových znalostí, hodnotných dárků od organizátorů a dobrý pocit, že jsme naši školu reprezentovali velmi pěkně. Děkuji všem soutěžícím i náhradníkovi, kteří se do soutěže zapojili, a těším se na další ročník.
Hana Vlková
HALLOWEEN 3.A - 31. 10. 2024
31. října jsem se připravila do školy na halloweenský den. Já jsem šla za dýni. Lili šla za monstrum a Nelča šla za čarodějnici. Dělali jsme i nějaké pracovní listy. V češtině jsme malovali duchy. Ten den jsem si moc užila. Lucie Bukovská
Do školy jsem přišel ve čtvrtek ráno. Ve škole jsme měli halloween. Ráno jsme se šli vyfotit. Všichni jsme měli kostýmy. Měli jsme různé pracovní listy. V matice jsme počítali a v češtině jsme měli halloweenskou hru. Den sem si užil. Daniel Barták
Dnes jsme měli halloweenský den. Moje maminka napekla celé třídě sladkosti. Dělali jsme pracovní listy a počítali. Hráli jsme také různé hry. Bylo to moc hezké a bylo hodně kostýmů. Jan Janůfka
Nikola Zifčáková, žáci 3.A
Šesťáci v Anthroposu – 1. 11. 2024
První listopadové páteční dopoledne strávili naši šesťáci v útrobách pavilonu Anthropos v Brně. Tato stavba skýtá spoustu krásných exponátů z dob pravěku na jižní Moravě a v Evropě. Dobu kamennou jsme již v rámci dějepisu probrali, tak proč nevyužít příležitost a nezpestřit si výuku?
Na začátku dvouhodinové pobytu jsme si samozřejmě připomněli, že v muzeu se neběhá, nekřičí, chodíme pomalu a na nic nesaháme. Aby žáci jen tak nebloumali muzeem, nachystala paní učitelka pracovní listy, které žáci vyloženě milují. Rozděleni do skupinek obdrželi všichni do každé skupinky dva různé pracovní listy, odpovědi na záludné otázky se skrývaly v expozici. Zhruba po hodině už první skupinky hlásily hotovo. Sešli jsme se u mamuta a společně si test vyhodnotili. Hned další hodinu dějepisu mě bude zajímat, co se žákům vrylo do paměti nejvíc – mamut v životní velikosti, unikátní trojhrob nebo snad rekonstrukce obličejů lidí z mladší doby kamenné?
Kromě stálé expozice nabízí muzeum i výstavy. My jsme shlédli výstavu obrazů Zdeňka Buriana, o kterém jsme se také učili a jehož obrázky máme i v učebnici. Dokonce je žáci objevili i zde.
Po náročném dopoledni nám docela vyhládlo, energii jsme doplnili v místním bufetu.
Než jsme naskočili do autobusu na zpáteční cestu, stihli jsme ještě chvilku prozkoumat přilehlý park a zábavné prvky v něm.
Chválím žáky šestých tříd za opravdu vzorné chování. Nejenže našli vše, co potřebovali vyplnit, ale opravdu jsme je s paní asistentkou nemusely ani jednou napomínat. Všimla si toho i jedna paní průvodkyně, která se přímo vyjádřila, že takhle spořádané a přitom šikovné děti už dlouho neviděla. Pochvala pro nás, pro ně, pro rodiče.
Na jaře nás čeká ještě jedna krásná exkurze, tentokrát o Římanech na jižní Moravě.
Soňa Zabloudilová
Bedna školy – 31. 10. 2024
Letos se nám do školy vrací celoroční soutěž Bedna školy, která je určena žákům druhého stupně. Jeden den v měsíci se v rámci tematického dne oblečeme trochu netradičněji a tentýž den odpoledne vyplníme test na Moodlu, za který získáme cenné body.
V září jsme si vyzkoušeli první nesoutěžní kolo, které bylo inspirováno Světovým dnem srdce.
První soutěžní kolo bylo věnováno kuchařům. Ve fotogalerii můžete nahlédnout, jak nám to v zástěrách, vařečkách a kuchařských čepicích slušelo.
Mgr. Radka Tesařová
Památník písemnictví na Moravě 8.A a 8.B – 23. 10. 2024
Ve středu 23. 10. 2024 jsme vyrazili na exkurzi do Památníku písemnictví Rajhrad. Byla to pro nás novinka, takže jsme byli sami zvědaví, co se dozvíme. Akce byla určena pro 8. ročníky. Program byl rozdělen na 2 části. 8. A vyrazila do barokní (v tuto dobu dost chladné) knihovny na edukační program: Práce s knihou, 8. B šla na prohlídku kláštera. Následně se obě skupiny prohodily.
Během příjemně stráveného dopoledne se žáci dozvěděli spoustu informací o rukopisech a prvotiscích od počátků písemnictví až po současnou produkci knih v českém jazyce. Vše probíhalo v inspirativním prostředí historického sálu rajhradské klášterní knihovny, kde je cca 18. 000 publikací. Děti si své nově nabyté znalosti ověřily při vyplňování pracovního listu a při luštění křížovky.
Následná prohlídka kláštera byla jen třešničkou na dortu. Poznávání v jiném prostředí, než je škola, je vždy přínosem.
Mgr. K. Lukáčová a J. Radkovičová
Mohyla míru 8.A a 8.B – 25. 10. 2024
V pátek 25. 10. 2024 proběhla dějepisná exkurze 8. ročníků k Mohyle míru. Památník byl postaven na počest padlých během velkolepé bitvy tří císařů, o které se žáci učí ve škole. Počasí bylo pošmourné jako tehdy, ale to nám náladu nezkazilo.
Výstava je interaktivní, procházeli jsme místnostmi, kde jsme si sami pouštěli projekci. Některé části byly čistě informativní, jinde jsme pocítili bitevní vřavu na „vlastní kůži“. Děti se dozvěděly spoustu nových, zajímavých informací.
Mgr. R. Tesařová, Mgr. K. Lukáčová
Fotbal Lednice – 21. 10. 2024
Hodně smolný semifinálový školský turnaj v kopané okresu Břeclav sehrálo družstvo našich žáků v pondělí 21. 10. 2024 v Lednici.
Prvním soupeřem byla ZŠ Hustopeče Komenského. Po vyrovnaném prvním poločase a spoustě neproměněných šancí jsme prohrávali 3:0. Ve druhém jsme snížili na 3:2 a vyrovnávací branka nám nebyla uznána pro postavení mimo hru, takže těsná porážka.
Ve druhém zápase jsme porazili ZŠ Rakvice 1:0 a vybojovali 3. místo.
Všem žákům děkuji za bojovnost a předváděný výkon.
Stanislav Pichanič
Vídeň 18.10.2024
V pátek 18.10.2024 o půl osmé od školy vyráží žáci 8. a 9. ročníků na exkurzi do rakouského hlavního města. Akce je určena výhradně žákům, kteří se jako druhý cizí jazyk učí němčinu.
První zastávka v rakouské metropoli patří jednomu z největších highlightů – Hundertwasserhaus. Nádherná nepravidelná stavba, zdobená barevnými mozaikami, na které ani jedna zeď není rovná a ani jedno okno stejné jako druhé. Barevné plochy označují jednotlivé byty. Autorem je významný architekt Hundertwasser.
Od tohoto skvostu nás autobus převáží blíž centru, kde už vystupujeme a na delší dobu se budeme – k nelibosti některých účastníků - přesouvat pouze po vlastní ose. Nejprve míříme k bývalému sídlu rakouských císařů – Hofburgu. Zde osmáci s p. uč. Zabloudilovou navštíví muzeum císařovny Sissy, jedné z našich nejkrásnějších panovnic a manželky Františka Josefa I. Deváťáci se mezitím přesunou do Kaisergruft – císařské hrobky, kde je mimo jiné i náhrobek Marie Terezie, další významné a současně jediné ženy na rakouském a českém trůnu.
Společně se sejdeme na náměstí před Hofburgem a pokračujeme městem k další vyhlášené stavbě – ke Stephansdomu – přenádherné gotické katedrále sv. Štěpána, po jejíž prohlídce nastává dlouho očekávaný první rozchod.
Po necelé hodince oddechu míříme k autobusu, který nás převáží k zámku Schönnbrunn – letnímu sídlu Habsburků, kopii francouzských Versailles. Nemáme v plánu prohlídku zámku, navštívíme „pouze“ muzeum habsburských kočárů. Krása střídá nádheru, opravdu je na co koukat. Pokocháni i nádherným parkem se přesouváme zpět do autobusu a jedeme vstříc zábavnímu parku Prater. Jupí, jedna atrakce šílenější než druhá, žáci jsou bez sebe nadšením, paní učitelky strachy, aby se v danou hodinu na místo srazu vrátili všichni a zdraví.
Uff, všechno dobře dopadlo. Jsme všichni, jsme celí, máme utraceno a tím pádem klidně můžeme nasednout do autobusu a vydat se na zpáteční cestu do Drnholce.
Většina žáků se vždy chová vzorně, slušně, ohleduplně. Bohužel i na této exkurzi se opět našli tací, kteří svým chováním kazí náladu všem ostatním.
Velké poděkování patří paní učitelce Martině Lerch, která exkurzi do posledního puntíku a poslední minuty naprosto perfektně naplánovala. Všechno šlapalo jako po drátkách, nikde jsme nečekali, prostě paráda.
Za dva roky se zase můžeme těšit, kam nás paní učitelka ve Vídni vezme tentokrát.
Soňa Zabloudilová
Bílá pastelka - 16. 10. 2024
V naší škole se v úterý 15. 10. a ve středu 16. 10. rozproudila vlna solidarity a empatie, když jsme se zapojili do charitativní akce ve prospěch Tyfloservisu a jeho sbírky Bílá pastelka. Tato akce, vedená našimi učiteli a žáky, má za cíl podpořit osoby se zrakovým postižením a pomoci jim zlepšit kvalitu jejich života. Akce byla zahájena informačním workshopem, kde nám pracovníci Tyfloservisu přiblížili, jakým způsobem organizace pomáhá lidem s postižením. Žáci si prakticky vyzkoušeli, jaké těžkosti překonávají lidé se zrakovým postižením při každodenních činnostech. V rámci sbírky Bílá pastelka jsme měli možnost zakoupit speciální pastelky, jejichž výtěžek putuje přímo na podporu této důležité činnosti. Děkujeme žákům, učitelům, rodičům a široké veřejnosti za podporu.
Nikola Zifčáková, žáci 3. A, Veronika Šmatlavová, žáci 3. B
Drakiáda – 12.10.2024
13. ročník drakiády v Drnholci na letišti byl rekordním ročníkem.
V sobotu 12. 10. 2024 v 14.45 hodin bylo ve vzduchu rekordních 61 draků všech možných tvarů, velikostí, barev, obrázků a materiálů, kteří se vznášeli v různých výškách.
Počasí modelářům a „drakoletcům“ přálo. Posuďte sami: teplota 12-13 °C, tlak 1018 hPa, vlhkost vzduchu 61 %, rychlost větru 11-14 km/h. Zkrátka ideální počasí!
Návštěvníci „nahodili“ svého draka a v ten okamžik se vznášeli ve vzduchu. Většina draků vydržela létat po celou dobu konání drakiády. Každý dětský účastník si odnesl sladkost a drobný dáreček. Navíc byli oceněni draci létající nejvýše a nejdéle, první ve vzduchu, s nejdelším ocasem, ručně vyrobený nebo nejmladší účastník.
Modeláři i návštěvníci si atmosféru velice pochvalovali, všem účastníkům děkujeme za hojnou účast a těšíme se na další ročník!
Hana Vlková
Poník - 8. 10. 2024
V úterý 8. 10. 2024 za námi přijela slečna "Zuzanka". Není to obyčejná holčička, je to poník. Stará se o ní Eliška. Ta Zuzanku představila dětem. Děti si ji mohly vykartáčovat, pohladit, někteří se na ní i projely. Bylo to velmi zajímavé a poučné setkání. Budeme rádi za další návštěvu. Paní učitelce Šimčíkové děkujeme za výborný nápad - pozvat koníka Zuzanku s Eliškou.
1.A, 2.B
Fotbal Mikulov – 3. 10. 2024
Ve čtvrtek 3. 10. 2024 se družstvo našich žáků a žákyň zúčastnilo okrskového kola školského poháru okresu Břeclav v kopané, které proběhlo na hřišti TJ Pálava Mikulov. Ve čtyřčlenné skupině jsme v prvním zápase narazili na družstvo Gymnázia Mikulov a porazili jej 3:2.
Ve druhém, finálovém zápase se nám podařilo zvítězit nad družstvem ZŠ Mikulov Valtická 1:0 a postoupit tak do jarního okresního finále.
Všem žákům děkuji za krásnou reprezentaci školy.
Stanislav Pichanič
Deváťáci na veletrhu – 2. 10. 2024
Do Břeclavi na veletrh středních škol se vydali ve středu 2. října žáci obou devátých tříd. Počasí sice moc nepřálo, ale náladu to evidentně nikomu nezkazilo a hlavně chuť posbírat co nejvíce informací také ne. Ke svému úkolu přistoupili velmi zodpovědně a odváželi si s sebou spoustu brožur a letáků, jež pak zpracovávali v následující hodině předmětu Člověk a svět práce. Doufáme, že je to v rozhodování kam dál po devítce alespoň troch posunulo.
Jana Juřenová, Stanislav Pichanič
Podzimní slavnost - 3. 10. 2024
Podzimní slavnost
Ve čtvrtek 3. 10. 2024 se na zahradě naší školy pořádalo rozloučení s létem a přivítání podzimu. Pro malé i velké děti si pedagogové 1. stupně připravili celkem 16 stanovišť. Ač bylo počasí již vlezlé, vůbec nám to nezkazilo atmosféru. Připraven byl teplý čaj na zahřátí. Tančilo se, zpívalo se i létu se odzvonilo. Děti si protáhly tělíčko při mnohdy akrobatických prvcích, ale i náš mozek jsme si procvičili důvtipnými úkoly. Na závěr si každý něco odnesl za odměnu a splněné úkoly. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili. Velké poděkování patří kolegyním a rodičům, kteří pomáhali.
Bronislava Šimčíková
Foto Hedvika Škrabalová, Veronika Zifčáková
Divadlo Radost – Hamlet na cestách – 20. 9. 2024
Návštěva divadelního představení je nedílnou součástí literární výchovy, a tak se žáci 8. A, 8. B a několik žáků z nižších ročníků vydali do Brna na představení Hamlet na cestách – funerální muzikál na motivy Shakespeara. Děj, výprava, kostýmy i hudba nás tentokrát velmi zaujaly. Pobavili jsme se, vzdělali jsme se a žáci opět nezklamali a chovali se výtečně. Někteří na vlastní kůži poznali, jak nepříjemné může být nevhodné chování, protože cizí žáci házeli shora balíčky cukru, žvýkačky, bonbony, což bylo rušivé.
Těšíme se na další kulturní zážitky.
Kristýna Lukáčová, Jitka Radkovičová
Projektový týden 1.A a 1.B - 27. 9. 2024
V 1. třídě se v projektovém týdnu, nazvaném „Kamarád sobě i druhým“, děti učí navzájem spolupracovat, tolerovat ostatní spolužáky, chovat se ve třídě tak, aby tam všem bylo dobře. V našich prvních třídách proběhl projekt od 23. 9. do 27. 9. Během týdne děti spolupracovaly se svými deváťáky v tělesné výchově. Byli jsme v divadle Radost na pohádce Příběhy králíčka Péti, naučili jsme se básničku Paleček a jeho kamarádi, na vycházkách nám děti z Drnholce ukázaly, kde bydlí. Chválíme děti za pěkné chování v divadle i v průběhu celého projektového týdne.
Hedvika Škrabalová, Zuzana Mrenicová
Stmelovací den v BRUNOcentru – 26. 9. 2024
Čtvrtek 26. září 2024 byl pro 6.A velmi významným dnem. Jelikož jsou úplně novým kolektivem složeným z dětí ze dvou škol, vyrazili do Brna do BRUNOparku na stmelovací den. Cílem stmelovacího dne je spolupráce napříč kolektivem, nespolupracovat jen s kamarády, ale se všemi ve třídě. Z toho důvodu byli žáci rozlosováni na tři skupiny, převzali si je animátorky a procházeli různými aktivitami, kde museli kooperovat mezi sebou ve skupince a zároveň soutěžily skupinky mezi sebou.
Všichni žáci obdrželi ke vstupence jeden kupon na placenou atrakci, vítězná skupinka dostala ještě kupon navíc. Na závěr programu nás čekala společná fotka s čápem, což je maskot centra.
Po absolvování programu Brunova hravá výzva si ještě mohly děti vybrat kteroukoli atrakci z bohaté nabídky.
Po náročném programu a vyblbnutí se na nafukovacím balonu, na autíčkách, na skluzavkách, na toboganu a na spoustě dalšího jsme vybitou energii doplnili v místním bistru.
Někteří z nás jeli poprvé trolejbusem, takže zážitků máme milion.
Dle ohlasů dětí se stmelovací den velmi vydařil. Nikdo se nad nikoho nepovyšoval, nikdo nikoho neponižoval, opravdu si fandili a podporovali se navzájem.
Já sama za sebe jako nová třídní učitelka musím říct, že děti byly opravdu fajn, ať už při plnění úkolů v rámci programu nebo při cestování vlakem a autobusem. Kéž jim to vydrží celé čtyři roky.
Soňa Zabloudilová
Sedmáci v Mikulčicích – 25. 9. 2024
Ve středu 25. září 2024 se vydali žáci 7. ročníku na exkurzi v rámci dějepisu – na Slovanské hradiště Mikulčice.
Učivo o Velké Moravě jsme letos zatím neprobírali, nicméně velice brzy se tak stane, a tak se nám náplň programu Není voják jako voják náramně hodila. Rozděleni na dvě třídy (a každá třída na dvě skupiny) jsme se záhy rozešli – jedna třída zůstala v hlavní budově v přednáškové místnosti, kde je čekalo povídání o obyvatelích hradiště a hlavně o obranné složce – o armádě. Druhá třída se mezitím odebrala do nedaleké budovy se spoustou exponátů, nalezených právě na území hradiště v Mikulčicích. Zde si včetně výkladu prohlédli vystavené gombíky, nákončí opasků, modely všech deseti kostelů na území tehdejší osady a další a další nalezené artefakty. Poprvé jsme zde do ruky dostali střep nádoby, nalezené na hradišti. Další části exkurze proběhly v „bílém domě“ – bývalém prvním zděném zázemí archeologů v 60. letech 20. století, kde byl během roku vybudován úplně nový projekční sál. V něm jsme shlédli smyčku filmu, věnovaného právě archeologickým pracím zde na hradišti. Poslední část dnešního programu byla lukostřelba, kterou si – stejně jako všechno ostatní – vyzkoušeli všichni. V další nově vybudované expozici si někteří z nás mohli vyzkoušet ruční mletí obilí. Bonusem byl výšlap na rozhlednu, který absolvovali jen zájemci. Z rozhledny byl krásný výhled nejen do okolí, ale i na nejnovější výkop archeologů – jáma, nad ní stan a kolem plot. Průběžně jsme se posilňovali svačinou z domu a dobrotami z místního bufetu. Na pokladně jsme si mohli zakoupit i různé suvenýry. Nakonec jsme se ještě vyfotili u pomníku sv. Konstantina a Metoděje. Louka kolem památníku byla poseta spoustou nádherných květů šafránu.
Bohužel kvůli povodním a zákazu vstupu do lesa jsme se nemohli jít podívat na řeku Moravu, tvořící hranici mezi ČR a Slovenskem, a na most, který oba břehy spojuje. Lépe bychom si tak představili, že Velká Morava zabírala území i dnešního Slovenska.
Tahle exkurze patří k jedněm z nejzajímavějších – už jen tím, že se procházíme po půdě, po které se v 9. století procházeli Slované ve Velkomoravské říši. Většina žáků se chovala vzorně, zapojovala se do diskusí a snažila se odpovídat na otázky, kladené lektory. Bohužel se opět našli i tací, kteří se nepředvedli zrovna v nejlepším světle, vyrušovali, dávali okatě najevo, jak je to nebaví a obtěžuje. Škoda a ostuda. Pro ně.
Soňa Zabloudilová
Branný den - 6. 9. 2024
Tak, jako každý rok, mohou děti již začátkem září získat první body do Sportovce roku v soutěži Maraton E. Zátopka. Počasí nám přálo, děti běžely s nadšením a vše proběhlo v příjemné sportovní atmosféře. Mezi nejrychlejší v jednotlivých kategoriích se zařadili: 1. a 2. třída: Vilém Feigerl, Adriana Suparičová a Nina Myšáková 3. - 5. třída děvčata: Viktorie Zahrádková, Karolína Slabá a Tereza Krupková 3. – 5. třída chlapci: Zdeněk Suchánek, Marek Bešta a Ondřej Kocman. Děkujeme všem dětem za dosažené výsledky a klidný průběh dne.
Pedagogové 1. stupně, foto M. Pernesová
Zahájení školního roku - 2. 9. 2024
V úterý 2. 9. 2024 proběhlo společné zahájení nového školního roku. Všem žákům přejeme spokojené dny ve škole a co nejlepší výsledky v jejich usilovném snažení.
foto Markéta Pernesová