Vstup do fotogalerie

V úterý se páťáci vydali do centra Brna, aby si prohlédli místa, která se vztahují k brněnským pověstem a historii Brna. Počasí nám pravda nepřálo (střídavě pršelo a mžilo), ale i tak jsme prožili dvanáct hodin společně bez újmy. :-) Ráno v osm jsme vyrazili autobusem z Drnholce a poté z Vranovic vlakem do Brna. Nabrali jsme směr centrum, přes „krokodýla a kolo“, přes hledání „středu Brna na Zelňáku“, až ke Špilberku, kde se nás ujali lektoři z Mahenovy knihovny. Ti provedli žáky parkem pod Špilberkem, kde žáci ve skupinách plnili úkoly vztahující se k Evropské unii a ochraně životního prostředí. Žáky tato aktivita bavila, i když jsme se kvůli počasí museli přesunout (po mnoho schodech:- () do Mahenovy knihovny. Poté byl očekávaný rozchod na náměstí Svobody za účelem oběda (nikdo se neztratil – jupí). Našli jsme i obrysy kostela sv. Mikuláše, který v 19. st. stál na tomto náměstí. Dalším bodem v programu byla návštěva kostnice (druhé největší v Evropě) pod kostelem sv. Jakuba (také jsme navštívili a už víme, že je v gotickém slohu), což se žákům velice líbilo. Slibovaná vyhlídka v Domě pánů z Lipé (renesance) se nekonala, neboť … pršelo. Tak jsme vyrazili k soše Jošta na Moravském náměstí (kostel sv. Tomáše – baroko), kde je i bronzový model historického Brna a také moderní kašna (vody měli žáci asi málo). Byly asi 3 hodiny a na chvíli přestalo pršet. Vydali jsme se k dalšímu významnému místu Brna, a to na „Petrov“, do kostela sv. Petra a Pavla (gotika). A protože je možné vylézt na vyhlídkovou věž, šli jsme tam. Pár žáků zůstalo dole, ale většina se po schodech (zase) vydala vstříc výhledům na Brno. Stálo to za to, neboť byly 4 hodiny a zažili jsme i zvonění (a úlek) . Pak už jsme žákům slíbily (paní učitelky), že se vydáme nejkratší cestou do nákupního centra Vaňkovka (od příjezdu se někteří z nich ptali, kdy už tam budeme mít rozchod), takže jsme prošli zrekonstruovanými terasami pod Petrovem a vzhůru utrácet peníze. Po šesté hodině jsme se s poloprázdnými peněženkami a plnými nákupními taškami vrátili na Dolní nádraží a vyrazili domů, kde na nás před osmou hodinou už čekali naši milí příbuzní.

A hodnocení výletu žáky? Dobrý, líbilo se, bezva, megahustý, úžasný, super, extra very good, perfektní, kromě schodů super, fantastiko! Nejvíce se líbily tyto aktivity: kostnice, Petrov, rozchody na nákupy, hry pod Špilberkem, hledání středu města, zvonění zvonu a kámoška. Co se žákům nejméně líbilo? Počasí, schody, chození, závrať z výšky věže, bezdomovci, kosti.

Až na větší hlučnost a slabou pozornost žáků (neposlouchali, co se bude dělat), jsme viděli, co jsme měli v plánu. Hlavní bylo, že nikdo nebyl zraněn, nikdo se neztratil a všichni jsme ve zdraví a ne úplně promáčení dojeli domů, takže … výlet se vydařil a já žákům za to děkuji a děkuji také paní učitelce Kalandrové za dohled a spolupráci.

  Hana Vlková

 

Vstup do fotogalerie

30. květen byl krásný květnový den... a takový přímo vybízel nechat vyniknout naše krásné nohy v podkolenkách. Můžete posoudit ve fotogalerii sami.  A jak dopadlo celoroční soutěžení v Bedně školy a v tematických dnech? Moudří se už podívali ve vestibulu na nástěnku, a ti vědí, že své prvenství obhájila třída 8. A, která tímto vyhrála celodenní výlet s obědem v Aqualandu Moravia – gratulujeme!

Děkuji kolegům, kteří po celý rok vymýšleli otázky do Bedny školy. Velké poděkování patří všem žákům i učitelům, kteří se během roku zapojili a nejednou si ze sebe udělali legraci.

Žáci v osmi soutěžních kolech odpovídali na všetečné otázky kolegů z oblastí český a anglický jazyk, hudební, občanská a výtvarná výchova, přírodopis, zeměpis, fyzika, chemie i dějepis a snažili se tak získat bodíky pro svou třídu. Už se moc těším na 4. ročník Bedny školy!:-)

  Radka Tesařová

 

Vstup do fotogalerie

Možná štěstí, možná dar od Boha nebo že by šikovný zvukař? Těžko říci, co ovlivnilo tak mimořádný výkon mnohých zpěváků letošního Slavíka. Jisté je, že bylo na co se dívat. A byla to pecka!

Zlato: Oliver Drábek, Melanie Laskovská, Denis Lukáč a Tomáš Křivánek, Steve Laskovský.

Stříbro: Nikolka Růžičková, Sašenka Čandová, Jolanka Lukáčová,Marek Ledvina, Bára Jakubíková.

Bronz: Magdalenka Sýkorová, Lenička Kočicová, Gabča Lečbychová, Ester Kaďůrková, Natálie Komínková.  

  pedagogové školy, foto Markéta Pernesová

 

Vstup do fotogalerie

Oslava dětí v letošním roce proběhla na naší škole netradičně. Všechny děti se první a druhou hodinu rozptýlily po celé škole a plnily úkoly ve hře nazvané Pevnost škola. Dětem se aktivity velmi líbily. Na závěr si každý pochutnal na lahodném nanuku.

  pedagogové školy, foto Markéta Pernesová

 

Vstup do fotogalerie

V pondělí 27. 5. 2019 se čtvrťáci a třeťáci vydali za poznáním do Strážnice. Ve skanzenu si měli možnost žáci vyzkoušet jak se ze lnu dá vyrobit košile. Počasí nám vyšlo a ve škole jsme zúročili naše nabyté vědomosti. 

  Bronislava Šimčíková, foto Markéta Pernesová a Klára Kneeová

 

Vstup do fotogalerie

Ve čtvrtek probíhala netradičně výuka dopravní výchovy u žáků čtvrtých a pátých tříd. Nejdříve si ve třídách žáci zopakovali  pravidla silničního provozu a poté vyrazili na hřiště, kde byla pro ně nachystána dráha na jízdu zručnosti. Po absolvování této jízdy následovala jízda podle semaforů a dopravních značek. Nechyběly ani překážky, které je potkají i v běžném životě. Chválím čtvrťáky za to, že nikdo nezapomněl kolo, helmu či koloběžku. Jen jeden žák absolvoval čistou jízdu. Další část dopravní výchovy nás čeká v páté třídě. Jen doufám, že se děti zlepší jak v jízdě na kole tak i ve znalostech z dopravní výchovy.

Bronislava Šimčíková, foto Markéta Pernesová

 

Vstup do fotogalerie

Týden po 1. A měly svou malou slavnost „Pasování na čtenáře“ i děti z 1.B. Připravily si pro rodiče krátké vystoupení a pak už každý žáček přečetl neznámý text a byl přijat mezi čtenáře. Pasovaní prvňáčci si ze slavnosti odnesli domů novu knihu a záložku. Děti si pro své rodiče připravily překvapení v podobě malého občerstvení. Dopoledne mazaly jednohubky, na kterých si odpoledne všichni pochutnali. Děkuji rodičům za denní přípravu na čtení, bez ní by to nešlo. Dětem děkuji za jejich úsilí a vytrvalost.

„Četba jsou otevřené dveře do kouzelného světa.“

  Zuzana Mrenicová

 

Vstup do fotogalerie

V pondělí 27. 5. 2019 vyjeli prvňáčci na svůj první školní výlet. Před Břeclaví v Hájence měli připravený program Jumanji. Podle odezvy dětí se výlet vydařil, fotografie napoví. Hodně dětí by se sem rádo vrátilo ještě s rodiči.

  Hedvika Škrabalová, Zuzana Mrenicová

 

Vstup do fotogalerie

Zahraniční vzdělávací zájezd: Osvětim – Wieliczka – Krakow: 22. – 23. května 2019

Ve středu 22. 5. 2019 ve 3.30 hodin byl na tuto ranní hodinu před naší základní školou nevídaný ruch. Auta se sjížděla, rodiče přiváželi žáky osmáky a deváťáky, aby se jich celkem 41 mohlo vydat na cestu za poznáním. Zanedlouho se připojilo i 6 žáků z Dolních Dunajovic a vyrazili jsme už v dešti na dalekou cestu.

Středa 22. 5. 2019:
7. 40 - (15°C, prší) překročili jsme státní hranici
9. 15 – (17°C, neprší, vykukuje sluníčko) rozdělili jsme se do dvou skupin a zahájili prohlídku Osvětimi
12.15 – přejezd do Březinky – pokračuje prohlídka
13.30 – krátká přeháňka
14.09 – (19°C, neprší) odjezd z Osvětimi
16.12 – (16°C, déšť) nábřeží Visly v Krakowě, vycházka na Wawel, hrad, katedrála, nádvoří, socha papeže Jana Pavla II., krátký rozchod
18.15 – (neustálý déšť) vyjíždíme směr hotel Wolski nad Krakowem, ubytování, volný program, někteří na večeři v nedaleké restauraci, jiní se stravují z domácích zásob
22.00 – večerka, na hotelu klid, jenom švédské a české učitelky bloumají po patrech a chodbách a snaží se uhlídat bezpečnost svých svěřenců

Čtvrtek 23. 5. 2019:
6.00 – (venku drobně prší) budíček
7.00 – (venku prší) bohatá snídaně
8.30 – (14°C, venku lije) odjíždíme do centra Krakowa, náhradní program – Muzeum Narodowe – Dáma s hranostajem a spousta dalších expozic, potom i přes liják a potoky vody na chodnících rychlá procházka k Jagellonské universitě, na náměstí, nákup suvenýrů v súkenicích
12.00 – odjezd do Wieliczky
13.30 – návštěva solného dolu – 380 schodů do hloubky 327 metrů, pod zemí neprší, stálá teplota 14°C, trasa dlouhá 3,5 km je velmi příjemná
16.25 – (14°C i na povrchu, ale liják) odjíždíme z Wieliczky, kolona aut a liják
19.15 – (lije) Polský Cieszyn, V Českém Těšíně přestává pršet, začíná hokejový zápas Česko - Německo
20.40 – (neprší) poslední zastávka a hurá směr na jih
21.45 – Brno – loučíme se a průvodcem Zbyňkem, výhra hokejistů téměř jistá
22.20 – Dolní Dunajovice, Češi vyhráli 5:1(v autobusovém“kotli“ to vřelo, za každým gólem zpěv Vysoký jalovec…, za tím posledním znělo Ne, pětku ne.. a místo Sláva, nazdar výletu se zpívala česká hymna
22.45 – (neprší) jsme v Drnholci.

Program splněn.

Viděli jsme to, co by nám žádná učebnice dějepisu neukázala.

Ověřili jsme znalosti angličtiny, protože čeští průvodci nebyli, a tak někteří pochopili, že se asi budou muset ten cizí jazyk učit více.

Meteorologové se nemýlili, strávili jsme dva dny v dešti, ale zvládli jsme to. Pro mnohé to bude do budoucna ponaučením, že mít nepromokavé boty a nad hlavou deštník je důležitější než mít boty, v kterých se procházejí modelky po přehlídkových molech. Není nad osobní zkušenost. Páteční prořídlé lavice 8. a 9. tříd ukazovaly, že žactvo bylo unaveno a nemocno, ale snad ta únava, rýma a kašel za to stály. Po nás v Polsku potopa, ale i tam se už vše vrací do normálních kolejí. Můžeme se tam za dva roky s novými osmáky a deváťáky vydat znovu.

  Jitka Radkovičová

 

Vstup do fotogalerie

V pátek 24. 5. 2019 se již tradičně na konci školního roku konal šachový turnaj "O pohár školy". Průběh turnaje byl velmi napínavý, nakonec si pohár odnesl František Zugárek. Druhé místo si vybojoval Petr Zugárek a třetí místo obsadil Tomáš Zugárek. Od třetího místa dělilo Tomáše Křivánka pouze půl bodu, skončil čtvrtý, Michal Foltán pátý. Vítězům gratulujeme, všem hráčům děkujeme za poklidný průběh turnaje. Každý ze soutěžících si odnesl nějakou drobnost.

  Hedvika Škrabalová

 

Vstup do fotogalerie

Krásný sportovní zážitek byl k vidění ve sportovní hale ve Valticích. Tradiční turnaj v basketbale měl svou vysokou kvalitu, ke které přispělo i naše družstvo. Třetí místo a hlavně předvedená hra je příslibem do příštího roku.  

Stanislav Pichanič 

 

Vstup do fotogalerie

Finálový turnaj McDonald Cupu pořádaný ZŠ Janouškova v Brně velkou měrou ovlivnilo nepříznivé počasí. Pro trvalý déšť se muselo hrát v hale a to našemu družstvu vůbec nesvědčilo. Ve skupině jsme získali 1 bod a z posledního místa jsme hráli o umístění. I tento zápas jsme těsně prohráli, ale i osmé, poslední místo je velmi cenné. Všem děkuji za nasazení a trpělivost.

Stanislav Pichanič 

 

Vstup do fotogalerie

  Žáci 7. A doplněni o osmáky se vypravili do Hustopečí, kde na střední škole v rámci projektu Polygram vyráběli pod vedením odborných mistrů přichystané výrobky. Domů si mohli odvézt vlastnoručně vyrobenou lampičku nebo zvonkohru. U žáků se akce setkala s pozitivními ohlasy.

 Stanislav Pichanič

 

Vstup do fotogalerie

Velkého úspěchu dosáhli žáci 1.–3. ročníku na okresním kole McDonald Cupu. Bez prohry se stali přeborníky okresu a postoupili do krajského finále. Velká gratulace celému týmu. 

Stanislav Pichanič 

 

Vstup do fotogalerie

V úterý 21. 5. 2019 v odpoledních hodinách proběhlo u prvňáčků pasování na čtenáře. Děti si připravily pro rodiče pásmo básní a písní. Při následovném čtení textů prvňáčky pozorně poslouchala paní ředitelka, která je vzápětí pasovala na čtenáře. Každé z dětí obdrželo knihu, záložky, pexeso a sladkost. Přítomným rodičům a hostům děkujeme za příjemnou atmosféru, dětem za vystoupení.

  Hedvika Škrabalová

 

Vstup do fotogalerie

V pondělí 20. 5. 2019 proběhla v hodině ruského jazyka ukázková hodina čtení. Za přítomnosti poroty žáci sedmého ročníku přednášeli básničky, povídali o sobě, četli souvislý text. Společně jsme si zazpívali písničky. Všem žákům děkujeme za pohodový průběh hodiny ruského jazyka, do dalších dnů přejeme pěkné studijní výsledky. Členům poroty děkuji za schovívavost a spravedlivé rozhodování.

  Hedvika Škrabalová

 

Vstup do fotogalerie

V pátek 17. 5. 2019 se vybraní žáci prvního stupně naší školy zúčastnili atletických závodů v Mikulově. Všem závodníkům děkujeme za reprezentaci školy. Sportovní výsledky jednotlivých závodníků jsou zachycené na fotografiích.

  Hedvika Škrabalová

 

Vstup do fotogalerie

Druhou květnou neděli slaví svátek naše maminky. Mateřská i základní škola v Drnholci připravila pro své nejmilejší kulturní program plný písniček, říkanek, tanečků a básní. Všem zúčastněným děkujeme. Děkujeme také pedagogům za připravený program a dárečky.

  Bronislava Šimčíková,

foto Hedvika Škrabalová

 

Vstup do fotogalerie

První květnový pátek se v Brně konalo krajské kolo taneční soutěže Česko se hýbe. Naše dva týmy si vedly velmi úspěšně. V kategorii dětí do 7,99 let si Koťata přivezla zlatou medaili. V kategorii do 10,99 let i náš druhý tým vytancoval zlato. Oba týmy postoupily do celorepublikového finále této soutěže. Ta se bude konat v Praze 6. 6. 2019. Držme týmům palce.

  Bronislava Šimčíková

 

Vstup do fotogalerie

Paní Mgr. Haraštová z Policie ČR přijela z Břeclavi za osmáky a deváťáky s programem To je zákon, kámo!, který navazoval na "protidrogový vlak" Revolution train. Ten mohli žáci zhlédnout na podzim roku 2017 na mikulovském nádraží. Tento program se snažil žákům upevnit právní pojmy jako např. trestný čin a přestupek, krádež a loupež aj. Žáci nebyli jen pasivními posluchači, ale byli rozděleni do skupin, ve kterých měl každý žák svou funkci (kriminalista, expert, vyšetřovatel, psovod atd.) a všichni se poté snažili přemýšlet nad právními důsledky jednání aktérů z filmu. Pro nejlepší skupinu měly paní Haraštová a její kolegyně odměnu ve formě náramků. Navíc si žáci mohli vyzkoušet "alkoholové" či "marihuanové" brýle a také pravděpodobné vidění člověka po užití pervitinu. S těmito brýlemi na očích se někteří odvážlivci vydali po třídě a snažili se posadit. Žáci tento program hodnotili velmi dobře a já věřím, že si z něj odnesli cenné znalosti z oblasti práva. 

 foto T. Procházka

 text H. Vlková

Přepnout na mobilní zobrazení

Copyright © 2003 - 2023 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates