Vstup do fotogalerieDruhý tematický den, ke kterému byly následující pokyny pro žáky: najdi nějaké povolání a podívej se, jak se lidé oblékají. No a výsledky byly fantastické!!! Škola byla najednou plná dělníků, kuchařek, servírek, uklízeček, hasičů, vojáků, zdravotních sestřiček, policistů a dalších profesí, však se podívejte! :-)

 

 

Vstup do fotogalerie

Ve středu 29. 11. šestou hodinu proběhla v 9. A projekce filmu Meze a následná beseda s manželi Nečasovými v rámci projektu Jeden svět na školách – Příběhy bezpráví.

Letošní téma jsou padesátá léta, povinné vstupování soukromých zemědělců do státního JZD.

Ing. Václav Nečas vzpomínal na dobu vytváření JZD v Drnholci a státního statku Mikulov, došlo i na osobní vzpomínky na dětství za první republiky a v době protektorátu a poválečná léta. Jeho manželka ho průběžně doplňovala.

Beseda se vydařila a žáci se pobavili a dozvěděli zajímavé informace. Manželé Nečasovi byli nadšení z našich deváťáků, překvapilo je, jak byli pozorní a tolerantní vůči starším lidem. Tahle pochvala potěší.  

 Soňa Zabloudilová

 

Vstup do fotogalerie

 Daleko hůře se vedlo družstvu mladších a starších žáků na okrskovém kole ve florbale v Mikulově. Obě družstva vybojovala 4. místo. Příslibem byl výkon mladších žáků, na kterém se dá do budoucna stavět.

Pichanič 

 

Vstup do fotogalerie

Úterý, 21. 11., hodina dějepisu: paní učitelka připomíná žákům zítřejší exkurzi do Archeoparku Pavlov a ptá se: „Jak se chováme v muzeu?“

Žáci odpovídají: „Neběháme, nekřičíme, na nic nesaháme, neopíráme se o vitríny…“ Znají to perfektně.

Středa, 22. 11. – Archeopark Pavlov: paní lektorka Zuzana nás vítá, nejprve jdeme do kina, kde běží smyčka o historii nálezů v okolí Pavlova a Dolních Věstonic. Poté se žáci rozdělí na dvě skupiny: jedna jde sochat venuše s paní lektorkou Janou, druhá se rozdělí ještě na dvě poloviny a tyhle dva týmy čekají tři aktivity v expozici:

1) každý člen týmu musí najít v expozici kousek textu o Věstonické venuši, hledat musí po jednom a mohou i běhat a navzájem si nahlas fandit… (paní učitelka v duchu vzpomíná na včerejší poučování o chování v muzeu…), přinesené kousky textu musí seřadit a nalepit na papír

2) na arch velikosti A2 mají nakreslenou Věstonickou venuši dozdobit tak, jak si myslí, že ji tenkrát autor mohl ozdobit (podle posledních výzkumů na jaře 2017 byla venuše pravděpodobně dozdobena ptačími pery)

3) opět obdrží každý tým papír a tentokrát mohou běžet všichni naráz, každý hledá jinou část textu o různých typech venuší, vystavených v muzeu, část textu doplní do připravených pracovních listů a opět nalepí. Všechny výtvory budou v nejbližší době vystaveny ve vestibulu školy.

Druhá skupina mezitím dosochala venuše a obě skupinky se vymění – ti, co sochali, jdou běhat po muzeu a ti, co běhali po muzeu, jdou sochat.

Zhruba po dvou hodinách máme hotovo. Je doběháno, dohledáno, dosocháno, vše zdokumentováno a my se můžeme vrátit do školy na angličtinu a zeměpis.

Tentokrát byla exkurze do Archeoparku Pavlov mnohem záživnější a zábavnější, protože to, co si můžeme sami najít a osahat, si mnohem více pamatujeme, než to, co nám někdo suše „natroubí“… - aspoň se to tak říká…

Pátek 24. 11. v hodině dějepisu: paní lektorka Zuzana nám poslala kvíz k expozici. Zkoušíme tedy, co si pamatujeme. Kupodivu – nejvíc si žáci pamatují to, co museli sami hledat. Asi ta teorie o zážitkové pedagogice nelhala.

Na závěr musím všechny zúčastněné šesťáky pochválit – vůbec nezneužívali možnosti běhat po muzeu, běhali, ale jakoby opatrně, řvali tak nějak míň než normálně a i v autobuse byli opravdu hodní. Tak zase příští rok s další várkou šesťáků.

  Soňa Zabloudilová

 

Vstup do fotogalerie

 V pátek 24. 11. 2017 opět na naši školu zavítalo divadlo z Pardubic – šermířská skupina Pernštejni. Tentokrát přivezli vzdělávací program nazvaný Staré pověsti české. Součástí a zároveň novinkou v představeních byly marionety v životní velikosti.

Žáci 4. – 9. ročníku si oživili vědomosti o této části historie českých zemí a možná se dozvěděli i něco nového.

Všem se nám představení líbilo a už se těšíme na další setkání.

Soňa Zabloudilová 

 

Vstup do fotogalerie

Městská policie Mikulov ve spolupráci s Městem Mikulov zdarma pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd zařídili protidrogový program s názvem Revolution train. Jedná se vlak, ve kterém proběhl interaktivní program, a který stál na nádraží v Mikulově. Po ranní přepravě 95 žáků do Mikulova se po třídách (v určitých časových intervalech) s třídními učiteli a s lektorem procházelo vlakem, který zevnitř symbolizoval lidské tělo. Hlavním motivem byl příběh mladých lidí a jejich cesty od začátku experimentování s drogami až ke vzniku závislosti (na cigaretách či pervitinu). Žáky tento 90 minutový program velmi oslovil a vtáhl do problematiky užívání návykových látek. Ve všech třídách, které absolvovaly tento program, proběhne ve výuce následná diskuze, která povede k dalšímu zamyšlení se o příčinách užívání návykových látek, následcích, ale také o tom, jak lze pomoci.  

Hana Vlková 

 

Vstup do fotogalerie

 Další úspěšnou akci mají na svém kontě naši žáci, kteří se zúčastnili okresního přeboru ve šplhu. Družstvo mladších žáků vybojovalo 2. místo, mladší i starší žákyně 3. místo. V jednotlivcích byl Laďa Kolečkář a Nikola Moravcová na 4. místě, Nikol Rohrerová na pátém a Lukáš Láník na 6. místě. Děkuji za vzornou reprezentaci.

 Pichanič

 

Vstup do fotogalerie

V úterý se utkala 2 družstva dívek v přehazované. Dívky 9. A si musely vypůjčit děvčata z 8. i 7. třídy, z původně 2 družstev osmaček zůstalo jen jedno. Hra byla poznamenaná snad počasím (ospalým), snad absencí diváků... Děvčata hrála 3 sety do 25 bodů, první dva vyhrály dívky 9. třídy a spol., po vyhecování osmaček panem Smíškem (dělal rozhodčího) vyhrály aspoň 3. set. Věříme, že na turnaji v Břeclavi, kam pojedou nejlepší hráčky ze školního turnaje, předvedou bojovnější výkony. Přesto děvčatům blahopřejeme, píšeme body do Sportovce a jsme rádi, že část odpoledne tráví pohybem. 

Kateřina Smíšková 

 

Vstup do fotogalerie

Deset pondělků jezdily děti z druhé a třetí třídy do plavecké školy v Hustopečích, kde probíhala výuka plavání. Děti si každou hodinu užívaly. Naučily se dva plavecké styly, potápět se a splývat. Paní učitelky byly skvělé a každou hodinu se snažily dětem zpříjemnit nějakou vodní hrou. Jen třeťáci litují, že pro ně už vše skončilo. Druháci se těší na příští rok.

 Bronislava Šimčíková a Klára Kneeová, třídní učitelky

 

Vstup do fotogalerie

Ve středu 8. 11. 2017 se žáci devátého ročníku opět zúčastnili projektového vyučování v mikulovské synagoze nazvaného Hanin kufřík. Název projektu napovídá, že dívka se jmenovala Hana, příjmením Brady(ová), jejíž kufřík se z Osvětimi dostal až do Japonska, kde se paní učitelka rozhodla přiblížit dětem ve škole v rámci dějepisu osudy Židů během 2. sv. války.

Na úvod projektového vyučování shrnula lektorka historii od r. 1933 do r. 1939 v Evropě, v Německu a u nás a osud rodiny Bradyových, kteří kromě staršího bratra Jiřího zahynuli v Osvětimi. Poté byli žáci rozděleni do pěti skupin, každá skupina zkoumala osud jiné židovské rodiny, na závěr proběhly prezentace skupin. Žáci se dozvěděli spoustu nových informací, na které v učebnici nenarazí.

Projektové vyučování v nádherně opravené synagoze je vždy emotivní, snad nikoho nemohou nechat chladným osudy lidí, kteří se „provinili“ pouze tím, že byli jiného vyznání a neodpovídali tehdejší teorii vymyšlené árijské rasy. Chválím žáky za vzorné chování během projektu i přepravy linkovým autobusem.

 

Soňa Zabloudilová 

 

Přepnout na mobilní zobrazení

Copyright © 2003 - 2021 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.