Staré drby - duben 2023

Dějepisno – výtvarná exkurze osmých tříd – 19. 4. 2023

Kategorie: 2023-04
Vstup do fotogalerie

Ve středu 19. 4. 2023 jsme se vzbudili do deštivého rána. Ach jo, zrovna dnes, když jedeme na exkurzi, musí pršet!

Sešli jsme se ve třídě, paní učitelka nám znovu připomněla, kam jedeme a proč, a v 8.00 jsme – naloděni v autobusu – vyrazili směr novým zážitkům a hlavně informacím.

První zastávka byla v Moravském Krumlově – na zámku na nás čekala expozice Slovanská epopej. Nádherných, fantastických 20 pláten od příchodu Slovanů na naše území po počátek 20. století, malovaných na lodní plachty, nám naprosto vzalo dech. K tomu bezvadná paní průvodkyně, která nám všechny obrazy podrobně popsala a vysvětlila, co na nich vidíme a proč to Alfons Mucha namaloval právě takto. S výkladem získává prohlídka úplně jiný rozměr.

Druhou zastávkou byl bývalý premonstrátský klášter Rosa coeli ( v překladu Růže nebeská) v Dolních Kounicích. Nádherná gotická památka s úžasnou paní průvodkyní… Potrava pro duši dokonalá. Po zastávce v pohořelickém nově otevřeném Lidlu, kde jsme dokoupili zásoby do prázdných žaludků, jsme absolvovali poslední – asi 5minutovou – zastávku: za Pohořelicemi u Památníku obětem brněnského divokého odsunu z r. 1945.

Během jednoho dopoledne jsme se dotkli tří období dějin – 19. st. / 20. st. (Slovanská epopej), gotika (klášter Rosa coeli) a nedávná historie (r. 1945 a odsun brněnských Němců). Byla to parádní exkurze, moc se nám líbila.

P.S. Za pedagogický doprovod (p. Lerch, Zabloudilová) musím pochválit naše žáky za opravdu vzorné chování. Obě paní průvodkyně na konci prohlídek prohlásily, že takhle hodné a vychované žáky už dlouho neviděly. Musím říct, že nás to potěšilo, je to důležitá zpětná vazba – pro ně, pro nás a pro rodiče.

  Soňa Zabloudilová

 

Přepnout na mobilní zobrazení

Copyright © 2003 - 2023 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates