Staré drby - červen 2022

Partnerství nebo boj – 8. 6. a 9. 6. 2022

Kategorie: 2022-06
Vstup do fotogalerie

..aneb Dějepis zase trochu jinak…

Ve středu 8. 6. 2022 a ve čtvrtek 9. 6. 2022 vyrazili šesťáci do Mikulova na zámek, aby si zkusili, jak se žilo Římanům a Germánům ve 2. st. n. l. na pomezí římské říše a germánského území Markomanů a Kvádů, kteří v tomto období žili na našem území.

V expozici nazvané Římané a Germáni v kraji pod Pálavou jsme objevili pomocí vyplňování pracovních listů mnoho zajímavých informací a artefaktů právě k tomuto období. Expozice je vytvořena pouze z exponátů nalezených na Mušově a v okolí Pasohlávek. Žáci byli rozlosováni na dvě skupiny – jedna skupina byla římská legie, druhá skupina byli Germáni za hranicemi římské říše.

A proč partnerství nebo boj? Celý program je zaměřen na to, aby si žáci uvědomili, jak se tehdy oběma skupinám lidí žilo, co potřebovali ke svému životu, jak náročné bylo přežití v daných podmínkách a neustále jsou po celou dobu vystavováni otázce: Budete raději válčit nebo se dohodnete a budete žít v míru? Vyústěním celé hry byl v obou případech boj: hra „kámen – nůžky – papír“, kterou hráli ve dvojicích na tři kola a po třetí prohře byli pohřbeni na schodišti.

Není až tak důležité, kdo vyhrál. Důležité je, že jsme se opravdu dozvěděli něco nového, že jsme museli přemýšlet o životě těch lidí a že v nás snad – i přes to, že jsme nakonec bojovali – zvítězila myšlenka, že válka je zbytečná a žít v míru je mnohem důležitější.

  Soňa Zabloudilová

 

Přepnout na mobilní zobrazení

Copyright © 2003 - 2022 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates