Projekt "Já na to mám"

Projektový týden 5. třídy - jaro 2014

Loga Vstup do fotogalerie

Projektový týden jsme zahájili poznáváním našeho západního souseda. V pěti hodinách si žáci rozšířili své poznatky o Německu prostřednictvím vyhledávání informací, prezentací materiálů, které si někteří připravili a také zhlédnutím videa.

Seznámili se tak s nejvýznamnějšími osobnostmi, oblíbenou kuchyní, pamětihodnostmi, dozvěděli se něco z historie. Nabyté poznatky pak uplatnili v závěrečném kvízu a čtyřsměrce. V úterý čekala na žáky země ležící na sever od České republiky- Polsko.

V tomto bloku se žáci naučili vybraná polská slovíčka, pracovali s mapou, malovali, luštili křížovky. V pátek pak vypracovala skupina Polska prezentaci a předvedla svým spolužákům, co zajímavého jim o Polsku utkvělo v paměti. Pracovali ve skupinách. Nejvíce žáky zaujaly informace a zajímavosti o koncentračním táboře Osvětim, královském městě Krakov a solném dolu Vělička.

Středa pokračovala sousední zemí, která je České republice řečí i kulturou nejbližší – Slovenskem. Na úvod jsem žákům přečetla slovenskou pověst a seznámili jsme s řečí našich sousedů. Další hodiny žáci pracovali s atlasem, vyhledávali sousední státy, pohoří, nejvyšší horu, řeky, jezera a města. Poté nás skupina zabývající se Slovenskem seznámila se zajímavostmi, které si vyhledala a zpracovala. Proběhla také anketa, kterou následně žáci vyhodnotili. Poslední hodinu jsme ochutnávali národní jídla.Všem chutnalo a den jsme zakončili sladkým dezertem – krémešem.

Ve čtvrtek jsme pokračovali jižním sousedem – Rakouskem.

Žáci nejdříve pracovali s atlasem, vyhledávali sousední státy, pohoří, města, řeky, jezera. Zhlédli prezentaci o Rakousku, o největší ledové jeskyni světa. Poslouchali jsme skladby a písně Mozarta, Strausse, Falca, DJ Otziho. Při stolování v jídelně žáci z rakouské skupiny ostatním přednášeli různé zajímavosti ze života našich jižních sousedů. Díky rodičům – paní Sulz, Dědíkové a Svojanovské jsme si pochutnali na výborných dortech – samozřejmě, že šlo o Sachr dorty. Moc děkujeme. Jeden dort nám zůstal ještě na pátek, kdy poslední hodinu děti shrnuly všechny získané vědomosti do výstupního projektového testu.

Luštili jsme křížovku, ve skupinách hráli poznávací soutěž. Na počítačích si žáci mohli ještě vyhledávat pojmy, kterým nerozuměli nebo si o nich nic nezapamatovali. Například kdo to byl V.Kaplan, Porsche, lipicáni atd. S prací žáků jsem byla spokojena, všichni se aktivně zapojovali do různých činností.

Pátá hodina patřila nácviku německé, slovenské a polské písně s doprovodem klavíru a kytary. Naučili jsme se slovenskou Ej, zalužicky polo, německou Es lautet schon wieder a polskou Za gorami , za lasami, za dolinami.

Projektový týden jsme ukončili v pátek tvorbou prezentací jednotlivých skupin a její následnou obhajobou.

  Zapsaly: Šimčíková, Kneeová, Škrabalová, Bejdáková, Juřenová

 

Přepnout na mobilní zobrazení

Copyright © 2003 - 2022 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates