Projekt "Já na to mám"

Jarní projektový týden 5. třídy 20. - 24. 5. 2013

Loga Vstup do fotogalerie

Ve dnech 20.5. – 24.5.2013, v rámci projektového týdne, se žáci pátého ročníku blíže seznamovali se životem v sousedních zemích ČR. K Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku z přinesených materiálů vytvořili prezentaci.

První den projektového týdne se žáci věnovali Německu. Vyhledávali zajímavosti na internetu, své poznatky si upevňovali prostřednictvím křížovky, osmisměrky. Četli si pohádky bratří Grimmů, které pak převyprávěli ostatním. V závěru zhlédli část pohádky v němčině.

Druhý den se probíralo Rakousko. Opět se pracovalo s mapou, žáci vyhledávali na počítačích nové údaje o Rakousku a porovnávali je s Českou republikou – např.rozloha, počet obyvatel, nejvyšší vrchol apod. Přiřazovali německá slova k českým, zhlédli prezentace předchozích žáků, ochutnávali Sachrův dort, Mozartovy kuličky, tvořili křížovky z nově získaných poznatků.

Středa patřila sousední zemi Česka – Slovensku, která je nám řečí i kulturou nejbližší. Pracovali jsme jak na počítači – hledali různé zajímavosti o Slovensku, tak s atlasem a také nahlédli do prezentací předešlých projektů. Ale nejvíce se těšili na vaření slovenského národního jídla – halušky se zelím a uzeným nebo brynzou. V kuchyni bylo veselo, každý se snažil zapojit do vaření. Halušky se povedly a chutnaly, jen se po nich zaprášilo. Děti se shodly, že je to jednoduché ale výborné jídlo. Poslední hodinu se rozeběhli po škole s anketními lístky – 90% tazatelů odpovědělo správně. Na závěr dne jsme překládali slovenská slova a četli slovenská říkadla. Opravdu tato zem je jako naše – řekly děti.

Ve čtvrtek čekala na žáky země ležící na sever od České republiky - Polsko. V tomto bloku se žáci naučili  vybraná polská slovíčka, pracovali s mapou, na počítačích, malovali, luštili křížovky. Pracovali v  domovských a expertních skupinách. Nejvíce žáky zaujaly informace a zajímavosti o koncentračním táboře Osvětim, královském městě Krakov a solném dolu Vělička.

V pátek se žáci věnovali písním okolních států. Jednalo se o písně lidové, ale i písně umělé. Naučili se slovenskou lidovou: Ej, zálužický poĺo s doprovodem klavíru, polskou lidovou: Za lasami, za gorami, za dolinami, kterou převzala a upravila česká novodobá hudební skupina Čechomor, doprovod – kytara a německou píseň Dornroschen s doprovodem klavíru. Na závěr celého týdne děti své práce velmi hezky a zajímavě prezentovaly.

Hedvika Škrabalová - garant pátého ročníku 

 

Přepnout na mobilní zobrazení

Copyright © 2003 - 2022 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates