Loga Vstup do fotogalerie

V rámci příprav na projektový týden – pro deváťáky absolventský týden - proběhly v českém jazyce inovativní hodiny, které měly za úkol posílit čtenářskou a mediální gramotnost. Žáci pracovali podle pracovních listů s internetem. Úkoly splnili svědomitě, v sebehodnocení na závěr usoudili, že tato činnost byla přínosem pro jejich další studium.

  Jitka Radkovičová

Vstup do fotogalerie

Se čtvrtým místem se vrátilo družstvo chlapců z okresnho přeboru v košíkové ve Valticích. Za účasti pěti družstev mohlo dopadnout daleko lépe, ale okolnosti nám nepřály. Hlavně chyběl Petr Ligas a v rozhodujících chvílích nepřálo štěstí. V jednotlivých zápasech jsme remizovali 0:0 se ZŠ Břeclav Kupkova, prohráli 14:7 se ZŠ Nikolčice, vyhráli 6:4 se ZŠ Valtice a v boji o druhé místo smolně prohráli se ZŠ Kobylí 6:4. Nejlepším střelcem byl Martin Mrenica s 11 body.

 Stanislav Pichanič

Vstup do fotogalerie

Ze školního kola recitační soutěže postoupili do Mikulova tři žáci z prvního stupně. V Mikulově se recitovalo ve středu před Velikonocemi a velkou radost nám udělala Martina Tomaštíková, která se umístila na krásném druhém místě.

PS - Fotky jsou ještě ze školního kola z 11. března, v Mikulově fotoaparát nebyl...

 Tomáš Procházka

Vstup do fotogalerie

Včera se konala pro naše žáky zábavná soutěž "PEVNOST ŠKOLA", které se zúčastnilo celkem 102 žáků. Měli možnost si zkusit své dovednosti a vědomosti v 10-ti disciplínách, kde pokud uspěli, získali indícii a na závěr z nich skládali tajenku. Nejlépe z 1.stupně se to povedlo družstvu LEPKOUNI" a z 2. stupně družstvu "PEACEACI". Děkuji všem žákům za hojnou účast a pedagogům za pomoc.

 Miluška Kneeová

Vstup do fotogalerie

V úterý 23. 3. se konal turnaj v odbíjené smíšených družstev 8. a 9. tříd. Za účasti tří družstev po vyrovnaném výkonu zvítězila 9.A s kapitánkou Katkou Řešetkovou, druhá byla 8.AB v čele s Martinou Hanákovou, třetí opět osmáci s kapitánkou Dominikou Bošiakovou. Při zápasech jsme viděli pár zdařilých akcí, na reprezentaci na vyšší úrovni to však zatím není. Přesto jsme rádi, že alespoň část žáků se rozhodla prožít část odpoledne smysluplně, navíc sportem.

 Libor Smíšek

Vstup do fotogalerie

V sobotu 13. března proběhla na naší škole jedna z největších akcí – gymnastické závody, letos již 14. ročník. Na 80 závodníků z 13 škol kraje si poměřilo své dovednosti v gymnastickém dvojboji – na lavečce, akrobacii, kladině, hrazdě a přeskoku. Rovněž věkové rozpětí cvičenců bylo veliké – od 4 do 17 let.

Naši školu reprezentovalo 19 gymnastů, za dorostence si zazávodil náš bývalý žák Martin Ondráček. Medailových úspěchů dosáhli tito žáci: Věrka Chybíková – 3. místo, Nadim Abassy – 2. místo, Marcel Hupka – 3. místo, Ivana Kneeová – 1.místo, Martina Hanáková – 2. místo a Ivana Beníčková – 3. místo.

Máme z našich dětí radost a děkujeme jim za reprezentaci školy a sebe sama. Děkujeme rovněž všem, kteří se na přípravě a průběhu závodů podíleli – provozní zaměstnanci, učitelé, žáci, rozhodčí a děvčata s tanečním vystoupením. Pěknou atmosféru vytvořili diváci, o důstojné zahájení se postaral starosta Drnholce pan Ivičič.

Nemalý dík patří rodičům gymnastů. Podporujte své děti v této, ale i jakékoliv smysluplné činnosti! V budoucnu se vám to vrátí a budete na své děti právem hrdi (pyšní?).

 Kateřina Smíšková

Vstup do fotogalerie

Naše děvčata výborně reprezentovala školu i na krajském přeboru, posuďte sami: 3. místo v družstvech starších žákyň – Martina Hanáková, Ivana Kneeová, Ivana Beníčková; 2. místo v družstvech mladších žákyň – Marxová Eliška-druhá v jednotlivcích, Chybíková Věra- třetí, Marxová Marie-sedmá, Marxová Ludmila-devátá.

Blahopřejeme a děkujeme za výborné výkony a úspěch naší školy.

Kateřina Smíšková

Vstup do fotogalerie

Od 15. do 18. března se ve školních družinách konal pirátský týden. Byl to týden plný her, soutěží, vyrábění, luštění různých rébusů a tajenek a mnohého dalšího. Všechny děti si ho náramně a plnými doušky užily.

Eliška Macajová

Vstup do fotogalerie

Třídní kolo recitační soutěže uspořádali čtvrťáci v odpoledních hodinách pro své rodiče. Následující den pak proběhlo školní kolo, které rozhodlo nejen o umístění jednotlivých recitátorů, ale také o tom, kdo nás bude 30. března reprezentovat v Mikulově. V kategorii 4. a 5. tříd to bude Martina Tomaštíková, která svým přenesem zaujala porotu i žáky.

 Tomáš Procházka

Vstup do fotogalerie

Ve středu v odpoledních hodinách se vrátilo družstvo z třídenního republikového finále Orion Florbal Cupu v Kopřivnici. Republikové finále bylo rozlosováno do dvou skupin po třech družstvech. Naši chlapci hráli první zápas s domácím družstvem Kopřivnice. Po dobrém výkonu sice prohráli 4:1, ale nezklamali. V druhém zápasu se utkali s družstvem Vsetína a vydřeli remízu 4:4, která nám stačila na konečné druhé místo ve skupině. Bohužel další dva zápasy kluci nezvládli, a to hlavně čtvrtfinálový zápas s Nepomukem 7:4 a zápas o 5. a 6. místo opět se Vsetínem (7:1). Chlapcům děkuji za to, že se vůbec do republikového finále probojovali. Většina se i snažila podat maximální výkon.

 Stanislav Pichanič

Vstup do fotogalerie

Tuto velmi oblíbenou námořní bitvu, kde je cílem potopit všechny protivníkovy lodě dřív, než on potopí ty vaše, jsme si zahráli ve školních družinách jako turnaj. Soutěž probíhala po celý týden. Nejdříve jsme bojovali proti sobě v družinách a z každé družiny vzešel jeden vítěz. Tito tři šťastlivci se utkali ve čtvrtek ve finále. Nejlepším námořníkem se stala Natálie Tomolová. Druhé a třetí místo obsadili Kristýna Hajduchová a Šimon Tábora. Vítězům gratulujeme a těšíme se na další týden, kde si zahrajeme na piráty.

 Klára Kneeová

Vstup do fotogalerie

Letos potřetí – je to již tradice? – jsme se na jaře vydali za hranice naší vlasti. Tentokrát na jih – do Itálie. Naším cílem se stala Florencie, dále Řím a Vatikán.

Účastníky zájezdu byli pedagogové základních škol v Drnholci a v Březí, občané týchž obcí a v rámci projektu „Já na to mám“ i žákyně naší školy, které na tuto cestu dostaly dotaci, takže ono „aneb…“ se týká pouze jich, my ostatní jsme cestovali za svoje peníze a vůbec toho nelitujeme. Byla to dobrá investice.

Autobus vyrazil na dlouhou trasu přesně podle plánu v pondělí 1. března v 15, 40 hod z Drnholce, v 16, 00 hod z Březí. Seznámili jsme se s řidiči firmy Šedivý a s naší průvodkyní Evou Dvořáčkovou. Naše hranice jsme překročili v 16,10 a v 17 hod jsme již projížděli Vídní. Setmělo se celkem rychle a my jsme se snažili odpočívat před náročnými dny, které nás čekaly. Na videu kdosi líbal jako Bůh, a tak mnozí nemohli ani postřehnout, že se za okny bělají štíty alpských velikánů a že projíždíme jedním tunelem za druhým. Přesně ve 23, 00 jsme projeli liduprázdnou rakousko – italskou hranicí. Česká filmová komedie většinu ukolébala k spánku, pouze nespavci sledovali dálnici a četli jména měst Udine. Genova, Milano, Venezia …

V úterý v 5, 10 ráno jsme dorazili do Florencie (Firenze), chvíli jsme kroužili po tomto toskánském městě, v 6, 30 se nám začalo rozednívat, to jsme už stáli u kopie sochy Davida na vyhlídce nad městem. Vydali jsme se za jeho krásami. Začalo drobně, ale hustě pršet. Přišly na řadu deštníky, ale za necelou hodinu naznalo počasí, že nás vystrašilo dostatečně, přestalo pršet, obloha zmodrala a během dne nás i sluníčko osušilo. Bylo pěkné turistické počasí.

Po Mostě zlatníků (Ponte Vecchio) přes řeku Arno, kde jsme nemohli obdivovat výrobky florentských zlatníků, protože na ně bylo ještě velmi časné ráno, jsme se dostali ke světoznámé galerii Uffizi, kterou jsme sice navštívit neměli, ale neodolali jsme a zařadili se do nedlouhé řady a vystáli si pohled na díla opravdových mistrů, takže jsme zhlédli Botticelliho Zrození Venuše a mnoho dalších obrazů.

O kousek dál na nás už staletí čekal Michelangelův David, vyfotili jsme se s ním stejně jako všichni Japonci, Francouzi, Američané…Zaujaly nás i další sochy na náměstí Piazza della Signoria a hlavně dominanta města - dóm Santa Maria del Fiore, fasáda této katedrály pochází až z 19. století a zdobí ji mramor z Carrary, Maremmy a Prata v červeno-bílo-zelené kombinaci, prohlédli jsme si Giottovu zvonici (Campanilla di Giotto) i křtitelnici sv. Jana (Baptisterium San Giovanni) s „Rajskou bránou“, vyposlechli informace naší paní průvodkyně, jejíž znalosti byly opravdu perfektní, ale asi jsme si zapamatovali pouhé zlomky. Všechno jsme nakonec přehlédli z vrcholu kopule, kam vede asi 460 schodů.

Po ochutnání pravé italské zmrzliny, kávičky či pizzy jsme pokračovali v prohlídce města, zavítali jsme i k tržnici, cestou nakoupili nějaké suvenýry, stavili jsme v Danteho muzeu a zakončili v kostele františkánského řádu Santa Croce, tam naleznete hrobky řady slavných osobností - Galileo Galilei, Michelangelo, Niccolo Machiavelli a další.

A to už byl nejvyšší čas přesunout se do 300 km vzdáleného piniového háje na okraji Říma, kde na nás čekalo skromné, ale čisté ubytování v bungalovech nedaleko pláže Lido. Nedaleko od nás usínalo „věčné město“.

Ve středu ráno jsme se nasnídali v 7, 30 a už nás autobus vezl na zastávku vláčku, tím jsme dorazili k metru a z něj jsme vystoupili u kostela sv. Petra v řetězech a mířili k symbolu věčnosti, moci, ale také bolesti a utrpení, k jedné z nejvýraznějších a také nejznámějších antických památek - ke Colosseu. Zážitek opravdu úchvatný. Poté jsme procházeli nejstarší částí Říma, což je Forum Romanum, nacházející se mezi pahorky Palatinem, Kapitolem a Esquilinem.

Cesta městem vedla kolem známých míst: Památník Viktora Emanuela II. – ten má symbolizovat znovusjednocení Itálie. Italové ho trochu posměšně nazývají “psací stroj”. Piazza Navona – malíři, hudebníci, barokní architektura je dílem dvou největších architektů své doby - Berniniho a Borrominiho. Přímo uprostřed náměstí se vyjímá Berniniho Fontána čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi), která symbolizuje mocná božstva řek čtyř kontinentů – Nilu, Gangu, Dunaje a Rio de la Plata, v jejím středu ční umělá skála s jeskyní a egyptským obeliskem. Kostel sv. Anežky římské – pověst o jejím osudu. Pantheon - postavil ho roku 27 př.n.l. Marcus Agripa. Na tomto místě podle legendy vystoupil Romulus na nebesa. Výška stavby 43,2 m se rovná jeho průměru, výška kupole odpovídá výšce kolmo se zdvihající stěny. Mohutná rotunda s kupolí je osvětlená pouze shora okrouhlým otvorem (Oculus neboli oko) o průměru 9 m, který současně zpevňuje kopuli. Fontana di Trevi – vhozené mince nám prý zajistí návrat k úžasnému uměleckému dílu s nádherným barokním sousoším, vytesaným z mramoru, které představuje boha moří Oceána stojícího na velké mušli tažené mořskými koňmi Kostel sv. Trojice – francouzská mše v něm. Španělské schody – sice už ponořené do tmy, ale plné odpočívajících turistů i Římanů, prodejci suvenýrů.…

Utrmácení jsme se v 19, 00 přeplněným metrem a vláčkem dopravili na okraj města a autobusem k našim „pokojíčkům a postýlkám“. Hlavně, že jsme byli v poloze ležmo. Dojmů a zážitků byla spousta, kilometrů nachozených po městské dlažbě také, takže spánek byl opravdu osvobozující. V noci na střechy bubnoval liják. Co bude zítra?

Čtvrteční deštivé ráno nás sice nepotěšilo, ale než jsme se stejnou cestu jako předešlý den dopravili do Říma, bylo po dešti. Naším cílem byl Vatikán. – nejmenší stát (0,44 km², 921 obyvatel). Rychle jsme postupovali k pokladně kolem vatikánské hradby. Vstoupili jsme do Vatikánských muzeí, exponáty ( obrazy, keramika, mumie, mapy, knihy, svícny, kočáry…)jsou rozmístěny na 7 km dlouhé trase, na jejím konci nás ohromila Sixtinská kaple, všechny malby a nejvíce Michelangelův strop.

Odpoledne jsme zahájili prohlídkou Svatopetrského náměstí a všichni jsme byli ohromeni návštěvou baziliky sv. Petra, která je největší církevní stavbou křesťanského světa (délka 211,8 m, šířka 137,5 m, výška 132,5 m, plocha 15 160 m2). Ústředním bodem baziliky je papežský oltář, který se nachází nad hrobem sv. Petra. Nad ním se tyčí 29 metrů vysoký bronzový Berniniho baldachýn z r. 1633, před ním je Kaple vyznání s 95 věčnými světly. Z nepřeberného množství oltářů, soch, obrazů a náhrobků nejde zapomenout na slavnou Michelangelovu Pietu, pro nás byl zajímavý i oltář sv. Václava, který se nachází v pravé příčné lodi. Návštěvu jsme zakončili v krypě, kde je mezi papeži pohřben i jediný Čech - kardinál Beran. Menší skupinka našich kolegů vystoupila i na kopuli baziliky.

Prohlídku jsme zakončili u Andělského hradu, po Andělském mostě jsme přešli přes Tiberu a v hustém dešti jsme v uličkách kolem náměstí Piazza Navona nakupovali suvenýry. A už jenom metro, vlak, u autobusu na nás čekali naši řidiči s večeří . Netrvalo dlouho a počítali jsme hodiny, za jak dlouho budeme doma. Ale přepočítali jsme se. Stalo se to, čeho se všichni na cestách obávají. Bylo přesně 20, 59 – kvílení brzd, rána, náraz. Havárie našeho autobusu. Nezaviněná, díky řidiči dobře zvládnutá, ale přece jenom nepříjemná. Asi o 2,5 hodiny se oddálil náš návrat. Policie byla rychlá, vše dobře dopadlo.Ve 23, 15 jsme se znovu vydali na cestu.Řidiči byli určitě nervozní, ale nedali na sobě nic znát. Někteří z nás sledovali cestu ostřížím zrakem, ti šťastnější klidně spali.

Projeli jsme Itálii, v 7, 31 jsme vjeli na rakouské území, přejeli (spíš tunely projeli) alpský hřeben, který odděluje střední Evropu od Apeninského poloostrova. Cesta ubíhala klidně, ale poměrně rychle. Vídeň a zanedlouho za ní už nám všem dobře známý pohled na Mikulov – Kopeček, zámek.

A jsme zpátky. Ve 14,00 stojíme před školou v Drnholci. Všechna ta krása je za námi. Zážitky se stávají minulostí. Padá na nás únava, ale už slyšíme otázky: „Kam pojedeme příští rok?“

  O stručnou reportáž se pokusila: Jitka Radkovičová
O zachycení všeho dění fotoaparátem se snažily: Jana Kalandrová, Jana Pleváková, Jitka Radkovičová

Vstup do fotogalerie

Neskutečně krásný zážitek připravilo panu řediteli i sobě družstvo žáků na kvalifikaci skupiny D republikového finále Orion Florbal Cupu 2009/2010 ve Žďáru nad Sázavou.

Této kvalifikace se zúčastnilo družstvo kraje Vysočina ZŠ Velká Bíteš, dále zástupce kraje pardubického ZŠ Resslova Pardubice a naše družstvo ZŠ a MŠ Drnholec, jako reprezentant kraje jihomoravského. Kvalifikace se hrála systémem každý s každým, přičemž první zápas obstarala družstva ZŠ Velká Bíteš a ZŠ Resslova – Pardubice. Pardubická škola byla efektivnější v zakončování a přesvědčivě zvítězila 4:0.

Následoval zápas našich borců proti ZŠ Velká Bíteš. Naše družstvo po celý zápas vedlo třemi brankami Jarka Spodného a dvěma Petra Ligase celkem jasně přehrálo soupeře 5:2.

O vítězi kvalifikace musel rozhodnout poslední zápas mezi naším družstvem a ZŠ Resslova – Pardubice. Výhodou pardubického družstva byl lepší poměr vstřelených branek, a proto naše družstvo muselo zvítězit, aby se kvalifikovalo do republikového finále.

Úvod zápasu byl oboustranně opatrný, ale po spolupráci Petra Ligase a Jarka Spodného druhý jmenovaný vstřelil vedoucí branku. Ve druhé třetině začalo pardubické družstvo tlačit a naši borci jen s vypětím posledních sil odvraceli vyrovnání. V těchto chvílích předváděl své umění brankář Vojtěch Woznica a také nám přála paní štěstěna, protože nastřelená tyč a břevno byly důsledkem velkého tlaku protivníka. Ve druhé polovině třetí třetiny se klukům podařil rychlý protiútok a Jarek Spodný zvýšil naše vedení na 2:0. Tento stav vydržel až do konce utkání a naše družstvo se stalo vítězem kvalifikace skupiny D na republikové finále, které proběhne od 15. – 17. 3. 2010 v Kopřivnici.

Chtěl bych poděkovat všem žákům jmenovitě Vojtěchu Woznicovi, Jaroslavu Spodnému, Petru Ligasovi, Pavlu Vargovi, Radku Woznicovi, Rosťovi Plucarovi, Martinu Mrenicovi, Martinu Turečkovi, Radimu Kaliánkovi a Stanislavu Kretovi za vzornou reprezentaci školy, krásné sportovní chvíle a přeji vám hodně štěstí a úspěch při republikovém finále v Kopřivnici.

 Stanislav Pichanič

Copyright © 2003 - 2020 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.