Vstup do fotogalerie

Ve čtvrtek 30.dubna se žáci 5.A prohodili s paní učitelkou a zkusili si být učiteli sami. Každá hodina měla tři až čtyři vyučující. Psaly se diktáty, testy z vlastivědy a ze čtení, byly křížovky, řešily se slovní úlohy, sudoku a osmisměrky, učily se básničky , jazykolamy. Někteří "vyučující" nenechali nic náhodě a pečlivě se připravili. Známky i poznámky se zapisovaly do předem připravených žákovských knížek. Žáci se bavili. Paní učitelka byla taky žákyně a převlékla se za čarodějnici. Poslední dubnový den se ve škole moc líbil a doporučujeme jej i jiným třídám.

Žáci 5.A

Zpráva

Ve čtvrtek 30.4.jsme měli DEN NARUBY. První hodinu jsme měli Tv. Paní učitelka se zeptala, jestli může na záchod, a my jsme jí to dovolili. Jak paní učitelka utíkala, tak dupala jako slon. Tím předváděla nás. No prostě to byl prima den.

Petr Kubíček

Dne 30.4. ve čtvrtek prožila 5.A Den naruby. Nejdříve páťáci měli tělocvik, kde žáci moc neposlouchali, jako i v následovných hodinách. Ale to jim, jak se zdálo, vůbec nevadilo. V matematice se žáci trochu zapotili, protože bojovali se zákeřnými slovními úlohami. Diktát v českém jazyce jim vůbec nevadil, naopak prospěl. Ve vlastivědě byl těžký test a ve čtení taky. V hudebce hráli páťáci kukačky a moc je to bavilo. Pak už jen dojít domů. Byl to bezva den.

Karolína Sejkorová

Vstup do fotogalerie

V pondělí si poměřilo své hráčské dovednosti družstvo šesťaček s kapitánkou Petrou Markovou s družstvem 7.B v čele s Lenkou Tomolovou. A v čem? V přehazované. Zkušenější sedmačky vyhrály 25:17, 25:13, přesto jim daly šesťačky zabrat. Oběma družstvům blahopřejeme a zaslouží si body do sportovce roku. Je jen škoda, že družstvo nevytvořila děvčata ze 7.A, a to je jich ve třídě nejvíce. Pár let zpět jsme reprezentovali školu v Břeclavi, vždy úspěšně. S takovým přístupem dívek ke sportovním hrám se účastnit vyšších soutěží nemůžeme. Vy, co sportujete, vydržte a dokážete hodně. Už jen sami sobě - píli, vůli, vytrvalost.

Kateřina Smíšková

Vstup do fotogalerie

Pálení čarodějnic? Až večer přece! A tak si čarodějnice zatím užívají volnosti a pomáhají vařit a vydávat jídlo...:-)

 

Vstup do fotogalerie

V pondělí ráno se parta mladých fotbalistů vydala autobusem do Velkých Němčic. Právě na tomto místě proběhl letošní 12. ročník největšího fotbalového turnaje pro žáky základních škol. Naše škola měla zastoupení mladších i starších žáků I.stupně,  a dokonce mužstvo obohatily i dvě dívky ze třetí třídy.

Výsledky: mladší žáci
1. Velké Němčice
2. Drnholec

starší žáci
1. Dolní Dunajovice
2. Velké Němčice
3. Drnholec
4. Nikolčice

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy.

Klára Kneeová

Vstup do fotogalerie

Co se Vám vybaví, když se řekne Španělsko? Někomu dovolená u moře, jinému corrida. Španělsko má ale i jiné skvosty. O tom jsme se 22.4.2009 snažili přesvědčit i 5.A v rámci výuky vlastivědy. Žáci se dozvěděli o Antoniu Gaudím, Franciscovi de Goya, Pablu Picassovi, Pedru Almódovarovi nebo o Penelope Cruz. Prohlíželi si ukázky z filmu Volver a kousky z býčích zápasů, nebo typického španělského tance Flamengo. Pevně doufáme, že se nám podařilo alespoň trochu přiblížit španělskou kulturu.

Kryštof Lambot a Barbora Grulichová,
studenti Klasického a španělského gymnázia Brno Bystrc

Vstup do fotogalerie

Že se s cimbálkou dá zahrát kromě lidové písničky i jazzová skladba, pecka od Kabátů nebo starý hit od Beatles nás přijela přesvědčit cimbálka Réva ze Zlína. Několik žáků si kromě poslechového zážitku odneslo i hodnotnou cenu - vizitku kapely a žvýkačku bez cukru (údajně předžvýkanou primášem).

Tomáš Procházka

Vstup do fotogalerie

V pátek po obědě se družina vydala autobusem do vedlejšího městečka. Do Hrušovan nad Jevišovkou, kde je rehabilitační centrum s parádním bazénem.

Po příchodu do centra se nás ujala skvělá paní plavčice. Po převléknutí do plavek a malé spršce se mohlo jít do vody. Paní plavčice si pro děti připravila spoustu zábavných a pěkných her,  a proto hodina v bazénu velmi rychle utekla. Poslední společná fotka a chvilka pod vodopádem a musíme jít. Poděkujeme paní plavčici a těšíme se zase brzy na viděnou.

Všem nám ve vodě vyhládlo, tak jsme navštívili místní supermarket a šli si odpočinout do parku na průlezky. Bylo to moc pěkně vydařené odpoledne.

Ještě chci poděkovat za pomoc v bazénu pí. M. Kneeové a také pí. uč. Sejkorové za suplování v družině.

Eliška Macajová

Vstup do fotogalerie

V sobotu se početná gymnastická výprava zúčastnila gymnastických závodů Šlapanický koniklec, které bývají vyvrcholením naší sezóny. 13 žáků a žákyň naší školy od 1. do 9. třídy podali své nejlepší výkony. Největšího úspěchu dosáhla děvčata Martina Hanáková, Ivana Kneeová a Martina Lukáčová, která vyhrála soutěž družstev a Martina Hanáková obsadila v jednotlivcích 2.místo.

Všem reprezentantům blahopřejeme a děkujeme za jejich snahu. Zaslouží si velkou pochvalu.

Kateřina Smíšková

Vstup do fotogalerie

Po zimním spánku se nám začala probouzet příroda a tak se družina v pondělí 20.dubna vydala oficiálně otevřít les.

A co si slečny vychovatelky připravily pro děti tentokrát? Děti měli za úkol najít po lese 17 otázek zaměřených na jaro, přírodu.... ,odpovědi měly zapisovat do připravené tajenky a tu tak správně vyluštit. Tajenka zněla: jarní rovnodennost. Blahopřejeme všem výhercům, děkujeme všem zúčastněným a chválíme hlavně děti ze 3. třídy, které předvedly velmi dobré znalosti z hodin přírodovědy.

Eliška Macajová

Vstup do fotogalerie

Jako obvykle nezklamali a předvedli zábavnou i poučnou show. Kdo? Přece Seiferos se svými dravými ptáky. Jedinou malou chybkou bylo počasí - na fotkách sice vypadá slunečně, ale foukal ledový vítr a ke konci byla spoustě lidí kosa jak blázen...;-)

Tomáš Procházka

Vstup do fotogalerie

V úterý se družstvo žáků zúčastnilo okrskového kola v minikopané, které pořádala ZŠ Mikulov Valtická. Za účasti pořádající školy, ZŠ Valtice, ZŠ Mikulov Hraničářů, Gymnázia Mikulov a našeho dužstva se kluci opět vytáhli a všechny zápasy vyhráli při konečném skóre 10:2. Nejlepším střelcem byl Petr Ligas s 5 brankami. Velmi dobrý výkon podal brankář Pavel Varga a také Petr Osika. Všem děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Stanislav Pichanič

Vstup do fotogalerie

Velikonoční pomlázky, beránky i kraslice vyměnili někteří pracovníci ZŠ Drnholec a Březí, ale také někteří občané Drnholce a Jevišovky za poznávání neznámých míst a vydali se s cestovní kanceláří Školní zájezdy za hranice všedních – v tomto případě i svátečních – dní. Cílem našeho putování byla Paříž a její pamětihodnosti.

Na cestu jsme se vydali ve čtvrtek 9. 4. Přesně ve 12:24 hod jsme odstartovali od naší školy, zanedlouho se v Brně nalodila naše průvodkyně a další spoluúčastnice zájezdu. Slunce svítilo po celé trase přes jižní Moravu, Vysočinu i kolem Prahy, kde se na Zličíně počet účastníků doplnil na 47. Celkem neradi jsme absolvovali první hodinovou zastávku a pokračovali v jízdě směrem na Plzeň.

Poslední zastávka na našem území nás čekala v Rozvadově a ve 20:04 hod jsme se ocitli na hranici s Německem. Pomalu se setmělo a mnozí – ti šťastnější – prospali cestu po dálnici našeho západního souseda. O překročení francouzských hranic v 1, 55 hod dne 10. 4. vědělo pouze několik nešťastníků, kteří v autobuse nespí, i kdyby byli bůhvíjak unaveni. Zažili tak i noční deštík, který naštěstí trval jenom krátce.

Ranní hygiena byla netradiční, protože na „benzínce“ přestala téct voda, tak jsme trávníky přihnojili kvalitními zubními pastami a vodou různě perlivou i neperlivou. A už jsme se blížili k našemu cíli.

Paříž nás přivítala chladně, ale slunečně. V 8:15 hod jsme opustili na celý den autobus na Place de la Concorde a naším dopravním prostředkem se staly naše nohy. Atmosféru jsme nasáli hned po ránu přesně francouzsky – kavárna, ranní káva a croissanty. Takto osvěženi jsme procházeli ulicemi Paříže a zvenku zhlédli kostel sv. Máří Magdalény, budovu opery a další, až jsme dorazili do Tuilerijských zahrad  v Louvru , od malého vítězného oblouku jsme po Champs Elysees došli až k velkému 50 m  vysokému Vítěznému oblouku na náměstí Etua a odtud jsme se metrem dopravili na Trocadéro,  blíže k pařížské krásce – k Eiffelově věži. Řady lidí před pokladnami nás nezaskočily, my jsme měli všechny návštěvy naplánovány a rezervovány, takže čekání bylo minimální, jinak tam asi stojíme ještě dnes. Většina nás překonala strach a závrať a ocitli jsme se na třetím patře  této věže ve výšce 324?(nebo 274?) m a rozhlédli se na všechny světové strany a  měli jsme toto krásné bílé město jako na dlani. Nezapomenutelný pohled.  Krásný závěr prvního dne. Při čekání na autobus jsme trošku zmokli, alespoň jsme si i v další dny vážili pěkného počasí, které nám opravdu přálo. Den jsme zakončili u Invalidovny, bylo to v ten okamžik nejideálnější místo, ale museli jsme absolvovat ještě cestu na Hotel F1.

Ta byla nekonečná, 20 km po ucpané výjezdovce, ale i to jsme přežili. Dalším překvapení byla přistávací dráha letiště Orly, která začínala snad hned za naším hotýlkem, ale únava vykonala své a brzy jsme spali a nevnímali ani letadla. Až ráno. Ale to už nás čekal další výletní den. „Sladce“ jsme se nasnídali a vyrazili.

V sobotu 11. 4. jsme přesně podle plánu prošli krásné zahrady ve Versailles, v době mezi 11. a 12. hodinou se pokochali krásou tryskajících fontán, kolem zněly tóny vážné hudby a my jsme se těšili na prohlídku královského paláce. Všechny nadchl 73 m dlouhý Zrcadlový sál, královnina ložnice i další komnaty.

Před zámkem jsme prodělali praktický kurz smlouvání při nákupu suvenýrů a nechybělo mnoho a někteří senegalští „obchodníci“ se vydali na cestu s námi. My jsme jenom obdivovali jejich jazykové schopnosti. Mluvili snad všemi nesvětovými jazyky, včetně češtiny.

Přesně ve 14, 00 hod jsme Versailles opustili a vydali se zpět do Paříže do  známé čtvrti Montmartre. Přelidněnou ulicí plnou obchůdků jsme vystoupali k bazilice Sacre Coeur. Pro mnohé z nás to byla ta typická Paříž, atmosféra na schodech i na Place du Tertre byla úchvatná, stánky malířů, zpěv flašinetářky přivolal vzpomínku na Edith Piaf, malé náměstíčko neslo jméno známého herce Jeana Maraise. Několik nás navštívilo Muzeum Salvadora Dalího.  Cestou jsme si vzpomněli na filmovou Amélii z Montmartru.

Jak nás uchvátila bílá barva Paříže při pohledu z eiffelovky, tak nás překvapila černá barva pleti velké části Pařížanů - hlavně cestou z Montmartru. V poměrně nebezpečné čtvrti jsme se uchýlili zpět do bezpečí autobusu a kolem známých míst jako třeba Moulin Rouge jsme se přesunuli do moderní čtvrti La Défense k La Grande Arche - i když tento nový "Vítězný oblouk" z dálky nevypadá tak mohutně, skutečností je, že by se pod oblouk vešla katedrála Notre-Dame.

Po procházce moderním studeným železo-betonovo-skleněným městem jsme vzali útokem supermarket, abychom našim blízkým přivezli francouzské víno, francouzské sýry, francouzskou hořčici….pokud možno nějaké neglobalizované výrobky, protože obchody po celé světě jsou si čím dál podobnější. Škoda. Ve 22:00 hod jsme se vrátili do našeho dočasného bydliště, jehož okolí bylo sice pěkně upravené, ale pod kontejnery okolních restaurací se to hemžilo potkany. Fuj!

Nastalo poslední ráno. Naložili jsme zavazadla, úložné prostory zamořili „vůní“ sýrů a v 8, 30 hod jsme se vydali na poslední výlet. Celodenní putování začalo v Lucemburských zahradách, kde bychom v minulosti mohli potkat slavné mušketýry, v současnosti jsme zhlédli sochy francouzských královen a postavu sv. Genevievy, patronky Paříže, a potkávali jsme jenom sportovně založené Pařížany, běhající hodně a všude,  tedy i po zdejších cestičkách plných kaluží po nočním dešti.  Slunce už ale opět vysvitlo. Prohlédli jsme Latinskou čtvrť, prošli bulvár  St. Michel,zahlédli Sorbonu a stanuli před Notre Dame. Uvnitř nás spolu s krásou architektury přivítala vůně kadidla, probíhala velikonoční mše. Volný čas jsme strávili v kavárničkách a obchůdcích.

Kolem pařížské radnice (někteří zde posílili řady protestujících pracovníků univerzity) a kolem Centre George Pompidou jsme se dostali opět do Louvru a čekala nás jeho „prohlídka“. Vedeni průvodkyní a davem, spolu s turisty z celého světa, jsme se ocitli před Monou Lisou, fotoaparáty cvakaly, kamery vrčely, záhada úsměvu La Giacondy se – alespoň pro mě – ztrácela v tom davu a hluku. Samostatně jsme dál bloudili mezi uměním všech dob a zemí světa. Rozlehlost této galerie nedovolí zhlédnout během tak krátké návštěvy mnoho ze svých pokladů. Unavení, přehřátí, žízniví jsme se vydali k závěru naší cesty – okružní plavbě po Seině. Na lodi bylo příjemně a z její paluby jsme si zopakovali vše, co jsme na našich toulkách Paříží poznali. Průčelí, střechy a věže všech jmenovaných i nejmenovaných budov nám připomněly naposled krásu Paříže. Byl čas se rozloučit.

V 19, 30 hod jsme se vydali na zpáteční cestu, usínání nám zpříjemnil film z francouzského venkova Čokoláda a do české reality jsme se někteří vrátili českým filmem U mě dobrý. Ale bylo nás málo, většina spala hlubokým spánkem. V 0, 39 hod jsme přejeli německé hranice, v 6, 20 hod jsme zastavili v Rozvadově. Cesta domů ubíhala rychle, vysadili jsme některé účastníky, vyměnili řidiče, v Brně jsme se rozloučili s průvodkyní Klárou, která se o nás po celou dobu výborně starala, její výklad byl poutavý, všichni jsme byli maximálně spokojeni.

V pondělí 13. 4. ve 12, 45 jsme náš výlet ukončili tam, kde jsme jej před několika málo dny začali. Zatímco mnozí v Čechách a na Moravě těžko trávili velikonoční vajíčka a nepřiměřené množství alkoholu, nám bylo dobře. Byli jsme plní krásných prožitků a vzpomínek a z těch nikomu špatně nebývá. Stálo to za to.

Text: Jitka Radkovičová
Foto: Jitka Radkovičová
Božena Bošiaková

Vstup do fotogalerie

Páteční den jsme všichni žáci z „národky“ prožili venku. Naši třídu vedla paní učitelka Kneeová, která nám ráno řekla, co nás čeká. Po cestě na Starátko jsme lepili rostliny a sbírali květiny.

Po příchodu na místo jsme nejprve hledali lístečky a potom skládali jarní přísloví. Pak jsme z rostlin, co jsme nasbírali, malovali obrázek. Vypadalo to, jako bychom malovali pastelkami. Ke konci jsme z přírodnin skládali jarní obrázek. Všem se to povedlo. Když jsme to po sobě uklidili, měli jsme chvilku čas pro svoji zábavu. Úplně nakonec jsme vyplňovali pracovní list s angličtinou a hráli na zahradníka. Myslím si, že se to všem moc líbilo.

Lída Marxová, 4. třída

Dne 17. 4. se třída 5.A zúčastnila s celým prvním stupněm vyučování v přírodě. Paní učitelka nás zkoušela z poznávání rostlin, zvířat a pak i matematiky. Cestou na Starátko jsme si také měli všichni všímat věcí, které do přírody nepatří nebo je vyrobil člověk. Na Starátku pak celý první stupeň hledal přísloví, které bylo rozstříháno a rozvěšeno kolem celého hřiště. Nakonec všichni dostali sladkou odměnu.

Karolína Sejkorová, 5. třída

Vstup do fotogalerie

Ve čtvrtek se družstvo žáků zúčastnilo okrskového kola Coca Cola Cupu, které pořádala ZŠ Dolní Dunajovice. Turnaj proběhl ve velmi pěkném prostředí areálu místní tělovýchovné jednoty a na krásném trávníku.

První a zároveň nejdůležitější zápas jsme sehráli se ZŠ Mikulov Hraničářů. Celkem přesvědčivě jsme zvítězili 3:1.

Další dva zápasy už proběhly v tréninkovém tempu a výsledky 4:0 se ZŠ Dolní Dunajovice a 5:0 se ZŠ Březí dokazují naši převahu.

Celé družstvo si zaslouží pochvalu, zvláště pak Mirek Štyks, střelec sedmi branek. Do dalších bojů držte klukům palce.

Stanislav Pichanič

Vstup do fotogalerie

Třídy 4.A a 5.A se i letos zúčastnily dopravní výchovy, která se konala v úterý 14.4. V teoretické části si žáci zopakovali dopravní značky, dopravní situace na silnicích, aby tyto znalosti později využili v části praktické. Ta probíhala na dopravním hřišti za obchodem Enapo, kde si děti mimo jiné vyzkoušely i jízdu zručnosti. Po zvládnutí těchto zdánlivě jednoduchých disciplín dostávaly drobné dárky a na páťáky čekal řidičský průkaz na kolo.

Martina Bejdáková

Vstup do fotogalerie

Dne 9.4. 2009 proběhla ve školní jídelně při Základní škole Pohořelice soutěž nesoucí název „Regionální školní jídelna 2009“. Do soutěže se přihlásila i naše školní jídelna. Konkrétně dvoučlenný tým složený z našich kuchařek paní Marie Pospíšilové a Pavly Sýkorové, které připravovaly následující menu:

rajčatová polévka s kapáním
kuřecí prsa ala Květka s vařenými brambory a petrželkou
salát z čínského zelí
jablkový moučník.

Hodnotící komise ve složení ze zástupců z oblasti hygieny, odborníků přes výživu a stravování, ale i laiků hodnotili nutriční hodnotu, vzhled i chuť připraveného menu. Na základě čehož se naše jídelna umístila na krásném druhém místě.

Kuchařkám patří poděkování za reprezentaci jak naší školní jídelny tak Základní školy Drnholec, dále oceňujeme jejich schopnost a um připravit dobré a chutné jídlo pro strávníky školní jídelny.

Alena Kratochvílová

Vstup do fotogalerie

Úterní odpoledne jsme se rozhodli strávit na krytém bazéně v Hrušovanech nad Jevišovkou. Jeli jsme autobusem a potom pěšky až k bazénu. S panem plavčíkem jsme se všichni potopili a dělali bubliny do vody. Potom jsme si dali závody na deskách,kdy závodila i paní učitelka Sejkorová.

Nejvíce se nám líbilo běhání po deskách, závody kdo doplave nejdál pod vodou, lovení mincí, kotouli do vody a hra Rybičky. Hodina na bazéně nám utekla.

Po odchodu z bazénu jsme si šli koupit něco dobrého na zub a zároveň jsme stihli jarní spouštění fontány. Po svačině jsme si zašli pohrát na dětské hriště, kde jsme se zhoupli na houpačce a taky sklouzli na skluzavce. Čas se ale nachýlil a my museli na autobus, kterým jsme jeli domů. Rádi bychom si to někdy zopakovali.

Děti z ŠD 3

Vstup do fotogalerie

Mezi příjemné věci, na které jsme si rychle zvykli, patří výzdoba školní jídelny. Mikulášská, vánoční nebo jako právě teď velikonoční.

 

Vstup do fotogalerie

Nejznámějším symbolem Velikonoc je pomlázka, nazývaná též mrskačka, šlehačka, hodovačka nebo tatar. Podle tradice s ní chlapci v pondělí dopoledne obcházejí domy a šlehají děvčata, do nichž by se tak měla přenést míza z mladých proutků. Vyšlehání pomlázkou, novými čerstvými proutky, znamenalo, že do žen a dívek vléváme do dalšího roku nový život, krásu, zdraví. Dívky chlapcům za "pomlazení" dávají malována vajíčka.Vejce je důležitým symbolem nového života a pochází ještě z pohanských dob. Celé pojetí Velikonoc jako svátků jara spjaté se symboly zvířecích mláďat navazuje na předkřesťanskou tradici. Nejznámější velikonoční obyčej pomlázky a malovaných vajíček mají kořeny už ve 14. století. Hezké Velikonoce všem...

Eliška Macajová

Vstup do fotogalerie

Šli jsme na zastávku a odjeli autobusem do Hrušovan. Tady jsme navštívili krytý bazén.

Pan plavčík nám nejdřív ukazoval, co máme dělat a my jsme to po něm opakovali. Všichni si vyzkoušeli bublinky do vody a placku na vodě. Nejvíc se mi líbila chůze po destičkách. Na destičkách jsme ještě běhali a dělali kotrmelce. Potápěli jsme se taky pro zvířátka a nakonec jsme si za odměnu mohli zaskákat do bazénu a za pomoci pana učitele udělat kotrmelec do vody. I paní učitelka musela skákat do vody a běhat po destičkách. Po hodině jsme vylezli z bazénu a šli do šaten.

Potom jsme se rozloučili s panem plavčíkem a odešli si něco dobrého koupit. V parku na lavičkách jsme posvačili a šli na dětské hřiště. Byl tam kolotoč, klouzačka a houpačky, na kterých jsme si zkrátili čekání na zpáteční autobus. Byl to moc hezký den.

Lucie Šulanová

Vstup do fotogalerie

Trpělivost, houževnatost, přetrpění nezdarů a nakonec radost ze své práce. Barbora Suchyňová z 8.A byla nejlepší.

Libor Smíšek

Copyright © 2003 - 2020 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Prohlášení o přístupnosti | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.