Staré drby - červen 2018

Partnerství nebo boj? aneb na Římanech v Mikulově – 22. 6. 2018

Kategorie: 2018-06
Vstup do fotogalerie

Odpověď na tuhle otázku jeli hledat šesťáci v pátek 22. 6. 2018 na zámek do Mikulova. Tam je totiž expozice věnovaná Římanům na našem území za dob vlády Marka Aurelia (2. st. n. l.), kteří již museli bojovat proti Germánům – odtud název tohoto výukového programu.

Na začátku celé dvouhodinovky se žáci losem rozdělili na dvě skupiny: Římany a Germány. Poté dostali první úkol: v pracovním listě vypracovat otázky, které se týkaly jich samotných. Odpovědi hledali v expozici. Druhý úkol byl zcela opačný: získat informace o protivnících. Pak si sedli proti sobě a kontrolovali, co se o sobě dozvěděli. Pak už šlo do tuhého: nejprve ve dvojicích, pak ve čtveřicích a nakonec celá skupina se měla rozhodnout, jestli budou proti těm druhým bojovat nebo s nimi budou raději obchodovat. Římani byli pro boj, Germáni naopak chtěli smír a spolupráci. Jenže historie je neúprosná a bojům se vojáci tehdy nevyhnuli, proto došlo i mezi našimi skupinami k boji.

Boj spočíval na principu hry Kámen – nůžky – papír. Pravidla byla zcela jednoduchá: a) každý Říman bojuje s každým Germánem
b) když prohraji poprvé, jsem zraněn lehce – držím se za paži a volám au, au
c) když prohraji podruhé, jsem zraněn těžce – poskakuji po jedné noze a křičím au, au
d) když prohraji potřetí, jsem zraněn téměř smrtelně, plazím se po zemi a téměř neslyšně sténám au, au
e) když prohraji počtvrté, jsem zraněn smrtelně a docházím na schody
f) ale pozor! Pokud vyhraji, posouvám se zase tou škálou zranění směrem vzhůru, až můžu být úplně zdravý a plně bojeschopný

No, tahle „vřava“ nakonec skončila vítězstvím Germánů.

Musím ale konstatovat, že takhle pojatá exkurze je pro žáky mnohem zábavnější než pouhé vyhledávání informací ve vitrínách. Děti si to, myslím, docela užily, alespoň podle jejich hodnocení to bylo fajn. Po půlhodinovém rozchodu jsme se vydali k autobusové zastávce, odkud jsme jeli zpět do školy. Čekal nás zasloužený oběd a jako bonus šestá vyučovací hodina. Nikomu z nás to ale nevadilo. Měli jsme za sebou prima exkurzi.

  Soňa Zabloudilová

 

Copyright © 2003 - 2019 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.