Staré drby - duben 2018

Referát žákyně 9. ročníku do předmětu VkZ – Výchova ke zdraví

Kategorie: 2018-04
Vstup do fotogalerie

Již několik let je v devátém ročniku nový předmět – VkZ. Je to na úkor jedné hodiny TV (pro mě tělocvikářku i bohužel, na výkonech holek je to poznat), ale po zkušenostech tento předmět „není k zahození“. Jsou tam témata jako zdravý způsob života a péče o zdraví, rizika, prevence, vztahy mezi lidmi, změny v životě člověka, osobnostní a sociální rozvoj. Zvláště s děvčaty tohoto devátého ročníku se dá na mnoha témata plodně diskutovat. Před pololetím si měly dívky vybrat téma vycházející z obsahu učiva, vypracovat referát a vystoupit s ním v hodině. Se souhlasem žákyně – autorky –Terezy Křekové její referát zveřejňuji. Při poslouchání nejen mně šel mráz po zádech. Přečtěte si, proč.

O sebevědomí

Samotné sebevědomí vyjadřuje, jaký postoj má člověk k sebe samému. Samozřejmě, každý člověk má svou míru sebevědomí. A to přiměřené – jedinec, který reálně posuzuje své možnosti a volí si tak přiměřené cíle, nízké – jedinec je závislý na hodnocení druhých a volí si jednoduché cíle, vysoké – jedinec přeceňuje své schopnosti a volí si vysoké a nepřiměřené cíle.

Nechtěla jsem dělat referát stylem, že si vyhledám nějaké informace a jen je opíšu. Místo toho jsem chtěla napsat referát formou příběhu, který tvoří mou osobnost.

Od narození jsem byla spíš ubrečené dítě, ale nebylo tomu tak vždy. Sice to bylo jen rok, ale podle mamky jsem si ten rok užila a byla šťastná. To vše se pak změnilo. Můj táta se mnou ten rok sice byl, ale byl to rok, ze kterého si nic nepamatuji. Mamka mi říkala, že se jeho odchod na mě podepsal. Často jsem brečela. Pak jsem se časem vyrovnala s odchodem táty. Po čase, kdy jsem začínala mít rozum a uvědomovala jsem si hodně věcí, mě táta začal navštěvovat. Byla jsem šťastná. Jenže jsem nevěděla, že mi tyhle návštěvy ublíží tak moc. Ano, táta mě navštěvoval, ale jak se rychle objevil, tak i zmizel. Mívala jsem psychické horečky, deprese a byla věčně ve stresu. Začala jsem si myslet, že táta odešel kvůli mně. Kvůli této myšlence jsem odmítala jídlo a můj zdravotní stav se zhoršoval. Časem jsem začala ztrácet na váze a kvůli mému chování jsem ztrácela sebevědomí, přestala jsem věřit sama sobě a tím jsem nejen ublížila sama sobě, ale i lidem, kteří mě mají rádi a kteří mě podporují. A to mě mrzí nejvíc. Naštěstí moje rodina se nevzdává a díky naší tvrdohlavosti dosáhneme toho, co chceme. Právě moje rodina mě vytáhla z depresí a stresu, který jsem měla. Vrátila mi moje sebevědomí, moje já. Vysvětlili mi, že můj táta nestojí za to, abych se kvůli němu trápila a ubližovala si. Takhle jsem se trápila celých 10 let. Mluvila jsem s mojí rodinou celé týdny, měsíce a říkala jsem, co mě trápí a díky tomu jsem mohla minulost hodit za hlavu a soustředit se na přítomnost a na budoucnost. Teď jsem zdravá, ale moje sebevědomí není takové, jaké bývalo, pořád mám problém důvěřovat lidem, ale lepší se to.

Za to, jaká teď jsem a jaký jsem člověk, můžu poděkovat jenom mojí rodině. Lásku a podporu, kterou mi moje rodina dala, jim nikdy nebudu moct dostatečně oplatit. Miluji svoji rodinu, ať se chová, jak chce, vždy je budu milovat.

 

Nejsem češtinář, abych hodnotila práci po stránce slohové, lidskosti a citu však nacházím v tomto referátu mnoho. Navíc byl pronesen velmi klidně a vyrovnaně, ne všichni by se dovedli s takovým problémem podělit s druhými. A velký přínos i pro spolužačky – ne něco z internetu nebo facebooku, ale ze života – dokonce vrstevnice.

Terko, díky za Tvoji otevřenost, a také pro mě za zpětnou vazbu, že tento předmět vám k něčemu je.

Kateřina Smíšková a Tereza Křeková 

 

Copyright © 2003 - 2019 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.