Staré drby - květen 2010

Vodácký kurs 7.A a 9.B Splutí Jihlavy 27. a 28. 5. 2010

Kategorie: 2010 05

Vstup do fotogalerie

Takže:

Sraz v 7:50 (pro některé dřív) na zastávce, sebou 2 zavazadla, stan a spacák. Tak zněly základní informace o našem dvoudenním výletě. 27 žáků, z 9.B a 7.A, +3 bývalé věrné žákyně(Mája, Bohda a já), p. uč. Krivjanský a jeho věrný doprovod Kuba Falešník se vydali na vodácký kurz. Autobus nás dopravil až do Dolních Kounic, kde jsme čekali na hlavního intstruktora Vladana Kondiolku ze SVČ Pohořelice.

Mezitím jsme někteří z nás, hlavně já, vyděšeně koukali na ,,malý“ splav. Pan učitel si samozřejmě neodpustil vyděsit nás tvrzením, že ho hned „hópnem“!

Poté, co Vladan přišel, jsme popadli zavazadla a přesunuli se o 100 metrů dál proti proudu. Tam už další tři instruktoři Jarin, Pavel a Mirek nafukovali lodě. Než všechny nafoukli, rozdali jsme si pádla, vesty a přilby a absolvovali menší kurz základních vodáckých dovedností.

Základní pokyny byly: pádlování dozadu (kontra) a pádlování dopředu. Po rozdělení nás všech na háčky (příď lodi) a zadáky (záď lodi) jsme se těšili na vodu. Nejdříve instruktoři v čele s Vladanem a p. uč. Krivjanským učili zadáky už na vodě. Poté byli zaučeni i háčci. A mohlo se trénovat ve dvojicích. Moje ,,šikovnost“ zavinila, že jsme se točili furt dokola. Pak proběhla výměna s mým teď už zadákem Majou a už mi to jako háčkovi šlo líp.

První zastávka následovala hned za chvíli po vyplutí, kdy nám již zmíněný ,,splávek“ překážel v cestě. Lodě jsme museli přenést po souši. Pochopitelně. Jenže instruktoři pak vymysleli, že lodě pošlou napřed. Naše loď, spolu s naloděným Mirkem, uplavala o 100 metrů dál než měla. S Májou jsme vypluli jako poslední.

Další zastávka byla asi po hodině a to svačinová. Pár lidí z nás nemohlo vstát. Ono klečení takovou dobu nemůže být bez potíží. Posilněni jsme opět vypluli. Všimli jsme si, že naše loď uchází. Našli jsme dvě díry, které nám instruktoři ochotně zalepili. Po cestě jsme potkali řadu překážek. Ať už větve, obrhaluze sahající do půlky řeky,celé kmeny, tak i splavy. Při jednom takovém se cvakl i p. Krivjanský s Kubou. Kuba totiž jako háček trošku zazmatkoval. Inu, i mistr tesař… Ale čochtanů bylo ještě víc. Taky jsme potkali strom přes řeku, jenž jsme skrčení museli podplout.

Do kempu ve Cvrčovicích jsme dopluli asi po 16 ujetých kilometrech. Rozdělali jsme si stany a převlíkli se do suchého. K večeři se podával bramborový guláš. Samozřejmě p. Krivjanský si ho nemohl vynachválit (vymlouval se, že na vodě vyhládne). Jarin vymyslel super společenské hry. Večerka byla ohlášená na 12. Je jasné že mnoho žáků ve 12 spát nešlo =).

Po vydařeném večeru a chladné noci byl budíček v 8 hodin. Někteří nemohli dospat a vstali dřív. Ke snídani byly párky. Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna se učila s Vladanem číst z kilometrovníku a druhá s Jarinem používat házečku. Po prohození skupin se začalo balit a naloďovat. Učili jsme se jak lépe pádlovat, zastavit a přirazit proti proudu.

Když měli všichni odzkoušeno, vyplulo se do asi 3km vzdálených Pohořelic na obídek. Tam bylo hodně zajímavé přiražení ke břehu. Svah hodně prudkej a všude kopřivy, do kterých jsem spadla obličejem =)! Lodě jsme museli vytáhnout na břeh, což taky nebylo lehké. Po obídku, měli jsme smažák s hranolkama v hospodě u Vavříků, jsme vypluli směr Ivaň. Cesta utekla rychleji než první den a asi po 4 km jsme byli na místě. Byla by nuda, kdybychom nepotkali opět nějakou tu překážku. Zase si nějakej bezohlednej strom lehl přes celou šířku řeky. Pluli jsme pomalu a pomocí pár ochotných deváťáků jsme ho překonali. Peťa Panák to obětavě schytal čochtanem. Háčci si na strom museli stoupnout a zadáci se pevně držet lodě =) V Ivani jsme loďky umyli a čekali na odvoz. Abych nezapomněla: byla i fotečka =)

PS.: Mně osobně se nejvíc líbilo přirážení ke břehu, které bylo jako z filmu Rychle a zběsile, kdy jsme bokem naráželi do ostatních =). Slova: „DĚLEJ! PÁDLUJ, ZADÁK KONTRA-HÁČEK ZABER!“ mi zní až do teď v uších =)

Od této doby se zmíněné třídy už nedělí na holky a kluky, kamoše a nekamoše, šprty a salámisty,... ale na háčky a zadáky. Absolvovali výlet, na který se nezapomíná a na vodě už příště budou ostřílenými starými vydrami.

Chci moc poděkovat panu učiteli Krivjanskému, který krásně zorganizoval tento výlet a měl s námi trpělivost. Potom samozřejmě Vladanovi a jeho třem instruktorům za úžasný zážitek a ochotu pomoci a poradit. A i vám všem, že jste drželi při sobě a bylo jedno jestli jste sedmáci nebo deváťáci, že jste byli neuvěřitelně ukáznění a vůbec super. Děkuju za sebe i za všechny.


  Vaše vždy věrná žákyně Iva Snopková alias Snopy

Copyright © 2003 - 2019 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.