Staré drby - duben 2010

Beseda s prof. Dorovským - 14. 4. 2010

Kategorie: 2010 04
Vstup do fotogalerie

Minulý týden navštívili žáci 8. a 9. tříd v kulturním domě výstavu, týkající se 60. výročí přijetí tisíců řeckých a makedonských dětí Československem.

V návaznosti na to se 14. dubna 2010 na půdě školy uskutečnila beseda deváťáků s prof. PhDr. Ivanem Dorovským, Csc, z brněnské Masarykovy univerzity a dalšími třemi „dětmi“, které tehdejší anabázi absolvovaly. Pan profesor patří mezi přední české slavisty a balkanology a napsal nebo je spoluautorem přibližně 55 knih a publikací.

Ve svém úvodním slově se věnoval i otázce charvátského osídlení jižní Moravy. Nezvyklý klid, který panoval v posluchárně přírodozpytu, množství dotazů i pozdější reakce zúčastněných svědčí o tom, že obě témata zaujala.

Co nelze pominout, je vděk a díky, které vyjádřili účastníci besedy naší vlasti za velké humanitární gesto, kterým přijetí dětí bylo. Je nutné také zdůraznit, že podobná akce nemá v československých a českých dějinách obdoby. Tisícům dětí se podařilo zachránit život, dát jim vzdělání a základy budoucího života. Naše vlast tak získala nejen vděk Řeků a Makedonců, ale i obrovský mezinárodně politický respekt. Mnohému z nás mohou být tito naši občané vzorem vlastenectví a nefalšované lásky k vlasti a našim představitelům inspirací, jak orientovat naši zahraniční a humanitární politiku. Zkusme o tom zapřemýšlet.

 Pro Drbník L. Krivjanský

Copyright © 2003 - 2020 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.