Staré drby - červen 2009

Šťastný domov - 9.B

Kategorie: 2009 06

V poslední hodině občanské výchovy v 9.B se měli žáci zamyslet nad tím, co to je šťastný domov, své myšlenky napsali. Zveřejňujeme nejzdařilejší práce. Je potěšující, že žáci nemyslí jen na sebe.

Kateřina Smíšková

 

Šťastný domov? Když si představím šťastný domov, vybaví se mi rodina, všichni jsme spolu, rozumíme si, navzájem si pomáháme, máme se rádi a prostě žijeme šťastný život. Šťastný domov je místo, kde žiju, trávím většinu času a musím říct, že domov to šťastný určitě je. Mám svoji rodinu, všichni si rozumíme a všechno je tak, jak má být, takže si nemám na co stěžovat. Avšak všichni šťastný život nemají a to už je horší. Už jen to, že se někomu rozejdou rodiče je hrozný pocit. Takže jsem strašně rád za to, co mám a že jsou mí rodiče spolu.

Šťastný domov záleží i na penězích. Protože když nemáte peníze ani na chleba, tak to potom nemůže být šťastný domov. Proto je nejlepší se ve škole učit a být chytrý, aby si našel dobrou školu a práci. Mí rodiče oba pracují a mají dobrou práci a díky tomu se máme dobře. A já je chci následovat, chci mít taky takovou rodinu a práci a mít se dobře. Tak jsem rád, že se učím tak jak učím a že o sobě nemůžu říct, že jsem hloupý.

Na závěr bych chtěl všem popřát, aby měli šťastnou rodinu a hlavně šťastný domov a život.

P. Němec

 

Domov! Domov tvoří v prvním případě střecha nad hlavou a hlavně rodina. Miliony dětí z jiných kontinentů, zemí, států nikdy za celý svůj život nepoznají domov. Ptáte se proč? Většinou za to mohou rodiče našich rodičů, rodiče prarodičů atd. Někdy mohou za to , že emigrovali do jiného státu, a někdy jsou v tom nevinně, protože to jinak nešlo. Myslím si, že většina evropských dětí má svůj vlastní domov. Je to i tím, že máme jiné životní podmínky než někde jinde v cizině. Jak už jsem se zmínil na začátku, domov tvoří hlavně střecha nad hlavou a rodiče. S tím domovem souvisí hlavně rodiče, protože závisí jenom na nich, jaký domov nám udělají. Záleží na tom i jejich práce, vzdělání, protože musí brát dostatek finančních prostředků, aby dokázali svou rodinu uživit.

Nakonec bych chtěl říct všem evropským a hlavně českým dětem, kteří si stěžují na život, aby byly rády, že se narodily v Evropě a ne v Africe.

J. Stavarič

 

Jak vypadá šťastný domov? Každý vidí šťastný a dokonalý domov jinak. V každém domově by měla být pohoda, podpora, láska. Dva rodiče, kteří jsou manželé, a jejich dítě. Ale má tenhle šťastný domov každý? Většina rodin jsou rozbité. Rozvedení rodiče, jen matka s dcerou, homosexuální rodiče, týrané děti. Tohle jsou asi rodiny, které nejsou typické. Hodně dětí také končí v různých ústavech a jsou ze špatných rodin. Můj názor je, že základ je vždy v rodině. Myslím si, že šťastný domov by si zasloužil každý. Dnes je jen z nerozvedené rodiny každé čtvrté dítě. Dříve to bylo jasné. Žena se vdala a jejím úkolem bylo podporovat a nosit manželovo příjmení. Každé dítě potřebuje vidět pravý rodinný vzor. Ve šťastném domově by také mělo být uklizeno a čisto. Ke šťastnému domovu také patří dobře vychované dítě. Rodiče mají za úkol své dítě dobře vychovat, i když to není jednoduché. Dodat mu dostatek vzdělání, oblečení a lásky. Proto rodiče musí chodit do práce. Vždy se všechno odrazí na dětech. To, co vidí doma, dělají také. Když je doma nějaké dítě týráno, oplácí to potom na svých dětech. Já osobně si na svoji rodinu nemůžu stěžovat. Podle mě mám šťastný domov. Můj domov se mi líbí.

D. Blahová

 

Šťastný domov? Pro mnohé z nás je to to nejdůležitější, co v rodině máme! Být spolu s rodinou, mít vše za dobré, vycházet spolu. Většina z nás má dobře fungující rodinu, kde jsou šťastni a jsou rádi tam, kde právě jsou. Ale co ostatní? Jsou i nešťastné rodiny, které spolu v domě absolutně nemohou vycházet. Podle mě je tady těch rodin taky dost, které cítí ( vnímají ), že jim chybí „ domovská láska „. Já osobně neznám z mých přátel někoho, kdo by si stěžoval, že u nich v rodině to nefunguje tak, jak by chtěli. Já a má rodina máme šťastnou střechu nad hlavou! Jsem ráda, jak to v mé rodině funguje! Nedokážu si představit, kdybych byla v rodině, kde bychom se hádali, nedrželi spolu a necítila bych domovskou lásku! Všichni v rodině si samozřejmě pomáháme, říkáme si vše, co bychom měli vědět všichni za celou rodinu. Nešťastný domov nebo rodina?? Doufám, že toto se mě a mé příbuzné rodiny ale i budoucí rodiny netýká! Rodiče mi a mým sourozencům dali spoustu lásky! A toto bych chtěla oplatit jednou mým dětem, ale i mým rodičům! Jen rodičům patří dík za to, jak to zvládají, aby rodina fungovala šťastně, s dobrým pocitem lásky, spravedlnosti. Ze školy, z výletu, z dovolené a z jakéhokoliv jiného místa se domů strašně ráda vracím, protože vím, že doma se mám dobře. Nestěžuji si! Jsem ráda za to, co mám! A nikdy nezapomenu na skvělé dětství, které mi dali rodiče. Na spoustu rodinné lásky a pohody!

VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJLÍP!

J. Hrůzová

 

Co si představit pod pojmem šťastný domov? Úplná rodina, teplá postel, láska. Kdo tohle doma má, je výherce. Naopak, kdo bydlí na ulici, nezná, co je starostlivost rodičů, večeře, spolu strávené svátky, ten je poražený. Je mu třeba pomoct? Zaslouží si tu pomoc? Každý si zaslouží šanci, pokud se snaží být dobrým člověkem. To, co některým připadá jako samozřejmost, měl by se zamyslet a vážit si šťastného domova. Někdy si neuvědomujeme, co vše máme a co vše můžeme ztratit. Domov? Střecha nad hlavou. Šťastný? Spokojenost. Pojem šťastný, pro každého něco jiného. Pro mne společné večeře, scházení celé rodiny, mít se kam vrátit, když budu mít rozbité koleno, mít někoho, kdo mi ho pofouká.

Teď žijeme ještě dětství, ale co tak za 10 let, když budeme zakládat rodiny my. Zaslepí nás dnešní móda mít kapitál? A rodina až na druhém místě? Je taková doba, ale tu dobu tvoříme my a je na nás, jaká budou příští léta. Snad budou ubývat rozvrácené rodiny a přibývat ty šťastné. Je na nás, jaký ten domov bude, jen na nás.

N. Matkowitschová

 

Co je to šťastný domov? Na tuto otázku lze těžko odpovědět, protože pro každého je šťastný domov něco jiného. Pro mne je to dům s taťkou a sourozencem. Je to místo, kde se máme všichni rádi, kde je láska a pohodlí. Ovšem ne každý žije ve šťastném domově. Někdo nemá to štěstí a musí žít v neúplné, rozpolcené nebo v rozhádané rodině. Na to nejvíce doplácí dítě, které v té rozvrácené rodině žije. To potom z toho dítěte může vyrůst nějaký chuligán, který potom skončí ve vězení. Někteří mohou propadnout drogám, alkoholu. To je pak velice špatná a vážná situace, která se musí rychle řešit. Až já budu mít vlastní rodinu, tak chci, aby mé děti vyrůstaly v takové rodině, jako já. Chci, aby měly šťastný domov a spokojené dětství, aby si užily spoustu legrace, ale musí být také správně vychované.

Nakonec bych chtěl všem popřát, aby měli také šťastný domov, šťastné dětství, hodnou rodinu. A hodně úspěchů. A to je asi tak vše co bych k tomu řekl.

M. Kroupa

 

Copyright © 2003 - 2020 ZŠ a MŠ Drnholec | Webmaster yago | Powered by Joomla!
Download Joomla Templates

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.